Poleti smo v našem časniku pisali o uradniku G. K., ki so mu julija na prste stopili policisti, saj so ga dobili pri nedovoljenem prejemanju podkupnin. Na dogodek so nas opozorili njegovi sodelavci z geodetske uprave Maribor, ki jih je poleg tega, da je zaradi dejanj posameznika slaba luč padla tudi nanje, motil tudi medel odziv vodstvenega kadra. Gvido Pehar direktor Območne geodetske uprave Maribor, naj bi namreč omenjenega delavca večkrat celo pohvalil in ga predstavil kot vzornega uradnika. »Zaposleni je po strokovni plati in glede na količino opravljenega dela sicer eden vzornejših zaposlenih in je bil v enem mesecu tega leta pohvaljen za opravljeni obseg dela,« so julija za naš časnik zatrdili na geodetski upravi.
Vzorno delo
Kako gredo pohvale skupaj z načinom, na katerega naj bi prejemal podkupnine, presodite sami. Z reševanjem elaboratov je namreč odlašal toliko časa, dokler se stranka po nekajmesečnem zaostanku ni telefonsko obrnila nanj. Takrat naj bi ji povedal, da je z delom preobremenjen, da pa lahko strankino odločbo napiše popoldne, v svojem prostem času, vendar želi za svoj trud neki honorar.
»Nekdo želi prikazati, da podkupovanje ni zadeva, vredna debate, še manj obsodbe.« pošteni ptujski uradnik
Vrnjena pooblastila
Ena od strank je zadevo prijavila policiji, ki je razmeroma hitro ugotovila, da primer ni osamljen, in spisala kazensko ovadbo. Na državnem tožilstvu zdaj vodijo postopek, ki še ni končan. Toda kot smo lahko izvedeli, med tem, ko meljejo sodni mlini, podkupljivi G. K. še vedno ostaja zaposlen na geodetski upravi, le da svoje delo zdaj opravlja na Ptuju. Kot je razvidno iz podatkov na uradni strani geodetske uprave, ima pooblastila za vodenje postopkov v upravnih zadevah, za vodenje postopkov o izrednih pravnih sredstvih in za izdajanje potrdil. To pomeni, da očitno v internem disciplinskem postopku niso odkrili ničesar spornega. Kot pravi naš vir, naj bi ga kljub kazenski ovadbi direktor Pehar omenjal kot vzornega delavca.
Ogorčeni sodelavci
Premestitev G. K. na Ptuj je med tamkajšnjimi zaposlenimi očitno povzročila veliko slabe volje. Kot je dejal naš vir, ne razume, kako je mogoče, da vodstvo geodetske uprave podpira človeka, ki so ga kriminalisti dobili z roko v marmeladi: »Nekdo želi prikazati, da podkupovanje ni zadeva, vredna debate, še manj obsodbe. Zelo težko se vsak dan vračamo na delo ob misli na to, da imamo zdaj tega človeka v svoji sredi,« je dodal naš vir, ki se je podpisal kot pošteni ptujski uradnik.
Govorice
Slabo voljo so podkrepile tudi govorice, da naj bi imel G. K. še iz časa službovanja v Šentjurju za nedoločen čas izposojen geodetski instrument, last geodetske uprave Šentjur, da lahko z njim, čeprav je uradnik, v popoldanskem času izvaja tudi geodetske meritve, ki se tržijo.
Na policijo in tožilstvo smo naslovili tudi vprašanja o tem, koliko ljudi je bilo pravzaprav oškodovanih, za koliko denarja ter ali bo moral G. K. ta denar vrniti, a so nas obvestili, da nam v tej fazi postopka na ta vprašanja še ne morejo odgovoriti, da pa kazenski zakonik določa, »da se pravnomočno obsojenemu storilcu sprejeta nagrada, darilo ali kakšna druga korist vzame«.
Komentarji