Na dražbi je bilo v paketu prodanih osem parcel s tremi stavbami, ruševinami, prodajala pa jih je stečajna upraviteljica Imosa. Po poročanju nekaterih medijev je bilo na dražbi 18 dražiteljev, večina med njimi pa naj bi jih odstopila pri ceni 30.000 evrov.
Družbo Nepremičnina je zastopal njen direktor Damjan Podjed. Za portal Siol.net povedal, da je bila izklicna cena privlačna, končna pa malo manj, a je prepričan, da je zemljišče vredno več, kolikor je plačal zanj. Kot je še dodal, je zemljišče kupil z namenom nadaljnje prodaje.
Njegova družba je imela sicer lani po poročanju Financ pol milijona evrov prihodkov in dobrih 10.000 evrov čistega dobička.
Stečajna upraviteljica Imosa Branka Remškar po koncu javne dražbe ni skrivala zadovoljstva z izkupičkom. Dejala je, da dosežena cena ustreza njenim pričakovanjem. Več dražiteljev je bilo po njenih besedah za nakup sicer pripravljenih odšteti več kot 100.000 evrov.
Na dražbo se je na Twitterju že odzval Janša in zapisal: "Sta Klemenčič in Majhenič že odstopila?"
Gre za nepremičnine, zaradi katerih je bila zoper Janšo pred časom uvedena sodna preiskava. Poleg njega sodišče v tej zadevi preiskuje še nekdanjega predsednika uprave Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja.
Zgodba sega v marec 2005, ko je Imos za 56 milijonov tolarjev (236.100 evrov) Janši, ki je bil takrat predsednik vlade, prodal trisobno stanovanje. Pri tem naj bi Janša do dela kupnine prišel tako, da je Eurogradnjam, ki jih je zastopal Gantar, prodal svoje parcele v Trenti.
Po pogodbi iz julija 2005 so bilo parcele prodane za 31,4 milijona tolarjev (131.200 evrov), Eurogradnje pa so jih nato naprej prodale Imosu. Ta naj bi v tej verigi vrednost Janševih zemljišč preplačal in tako Janši omogočil za 100.000 evrov premoženjske koristi.
Po oceni tožilstva in Komisije za preprečevanje korupcije so namreč Janševe nepremičnine vredne precej manj, kot je bila cena, po kateri jih je prodal.
Po izvedeniškem mnenju, ki ga je po nalogu sodišča za potrebe kazenskega postopka februarja lani naredil sodni izvedenec in cenilec gradbene stroke Franc Nahtigal, naj bi bile nepremičnine pred 10 leti vredne 110.000 evrov. Povsem drugačna je cenitev Brede Zorko, ki je bila narejena za potrebe stečaja. Ocenila je namreč, da so nepremičnine danes vredne 17.655 evrov.
Komentarji