Zaradi dogodka je v potoku prišlo do pogina dobrih 200 kilogramov rib na razdalji dveh kilometrov, ki so jih ribiči takoj odstranili iz potoka. Kot so sporočili iz Impola, bodo v sodelovanju z ribiško družino sanirali nastalo škodo.

Ob tem so pojasnili, da so v drugi polovici decembra znotraj industrijske cone izvajali redna vzdrževalna dela, pri tem pa je do težav prišlo na enem od livnih strojev. Zunanji izvajalec je moral med drugim vgraditi novo zaščitno jekleno cev, pri vrtanju pa so v potok Bistrica izčrpavali podtalnico.

Pred prečrpavanjem so bili odvzeti vzorci podtalnice, v katerih se je mulj posedel. Količina usedline je kazala na to, da izčrpana voda ne bi smela negativno vplivati na okolje. Pri oceni žal ni bil upoštevan nizek vodostaj in tudi nizek pretok potoka Bistrica, zaradi česar je ob izlitju podtalnice v potok prišlo do previsoke vsebnosti mulja, kar je povzročilo zadušitev rib, so pojasnili v Impolu.

Zaradi nastale škode so se povezali z ribiči, ki so potrdili, da je prišlo do zadušitve rib zaradi previsoke vsebnosti mehanskih delcev v vodi. Po izjavi predsednika ribiške družine Roberta Skrbinka je težava tudi v tem, da je previsoka količina mulja v potoku povzročila izginotje drugih živih organizmov, s katerimi se potočne postrvi v glavnem prehranjujejo.

Postrvi bodo ponovno naselili do maja

"Ker ne gre za kemijsko onesnaženje, lahko pričakujemo, da si bo potočna favna relativno hitro opomogla, kar bi lahko še pospešila napovedana otoplitev in dež," je optimistično napovedal Skrbinek. Na podlagi analize stanja ribiči ocenjujejo, da bodo lahko potočne postrvi ponovno naselili v Bistriški potok že do maja letos.

Kot ob tem poudarjajo v Impolu, dogodek nikakor ni skladen z njihovimi načeli, ki temeljijo na odgovornem odnosu do družbenega in naravnega okolja. Čeprav sami niso neposredni povzročitelj, v celoti prevzemajo objektivno odgovornost za nastalo škodo , zato so ribiški družini obljubili, da bodo finančno podprli sanacijsko vlaganje rib v potok in bodo tudi v prihodnosti sodelovali z njimi.

"Za nastalo škodo se iskreno opravičujemo vsem občanom in ostalim deležnikom. Od zunanjih izvajalcev zahtevamo, da se do okolja vedejo enako odgovorno, kot smo se zavezali sami. V prihodnje bomo nadzor nad njihovimi aktivnostmi še dodatno poostrili," je povedal glavni izvršni direktor Impol Edvard Slaček.