V obeh sindikatih po besedah predsednika Pergama Jakoba Počivavška Mramorju in Makovec Brenčičevi med drugim zamerijo njuna odziva na razkritje, da so nekatere fakultete ljubljanske univerze določenemu krogu zaposlenih nezakonito izplačevale dodatke za stalno pripravljenost.

V ŠKODO ŠTUDENTOV

Kritično med drugim ocenjujejo Mramorjevo izjavo, da so sredstva, ki jih je ekonomska fakulteta pod njegovim vodstvom namenila za dodatek, privarčevali na drugih postavkah. »Takšno izplačevanje na drugih postavkah pomeni izplačevanje dodatka na račun študentov, kakovosti študija in na račun pravic ostalih zaposlenih,« so zapisali v izjavi, ki so jo predstavili na današnji novinarski konferenci.

MINISTRICA REŠEVALA ŽIVLJENJA!?

Makovec Brenčičevi med drugim zamerijo izjavo, da je dodatek skupaj z drugimi prejemala, ker se je morala odzivati na sporočila kolegov iz drugih časovnih pasov ter reševala »težke življenjske zgodbe študentov«. »Tega enostavno ni mogoče razumeti in je v posmeh vsem tistim zaposlenim v javnem sektorju, ki so dejansko v stalni pripravljenosti,« je dejal Počivavšek. V obeh sindikatih kot neustreznega ocenjujejo tudi odziv zdajšnje dekanje ekonomske fakultete Metke Tekavčič. Vodstvo univerze zato pozivajo, naj presodi, ali lahko Tekavčičeva s svojim zgledom še naprej vodi fakulteto.

Zakaj bi Mramorju dovolili vračilo dodatka v obrokih, ko pa tovrstna praksa ni dovoljena na drugih področjih?

VRAČILO NA OBROKE

Predsedniku visokošolskega sindikata Marku Marinčiču se zdi »izraz nepopisne arogance«, da namerava Mramor denar za zadnjih deset mesecev prejemanja dodatka vračati na obroke. In zakaj bi ministru sploh dovolili vračilo dodatka po obrokih? Navsezadnje gre za izplačilo iz javnih sredstev. In vsi preostali državljani vemo, kaj se zgodi, ko moramo na primer finančnemu uradu vrniti del premalo plačane dohodnine. Vsakršno obročno odplačevanje je tam že a priori prepovedano. Torej za ministra veljajo posebna pravila?

KRIVA JE NEUSTREZNA RAZMEJITEV

Kovačič je prepričan, da je afera posledica divje komercializacije, ki se dogaja v visokem šolstvu, glavni razlog pa je po njegovih besedah neustrezna razmejitev med rednim in izrednim študijem. Predsednica Sindikata Univerze v Mariboru Marija Javornik Krečič pa je poudarila, da afera z dodatki ni afera vseh zaposlenih na univerzi, »pač pa gre za univerzitetno elito ali kliko, ki s takšnim načinom dela škodo vsem ostalim«. »Zato pričakujemo ustrezne posledice oziroma zaključke afere,« je dejala.

INTERPELACIJA NA DLANI

Opozicija je tako rekoč na dlani dobila ponujen razlog za interpelacijo zoper ministra Mramorja in Makovec Brenčičevo in tako še eno priložnost, da oslabijo Cerarjeve vrste. Nekoliko nenavadno je, da tako »lepega« razloga opozicija ne bi izkoristila za napad, medtem ko po drugi strani napadajo Karla Erjavca. Zato smo včeraj na poslanske skupine SDS, NSi in ZL poslali vprašanja, kako in če sploh nameravajo ukrepati okoli te pereče teme.

SDS Z NUJNO SEJO

Iz SDS so nam sporočili, da so na predsednico Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino Mirjam Bon Klanjšček ter na predsednika Komisije za nadzor javnih financ mag. Andreja Širclja 29. 12. 2015 naslovili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino ter Komisije za nadzor javnih financ zaradi spornega izplačevanja dodatka za stalno pripravljenost na ljubljanskih fakultetah.

Neodobrena izplačila

Tako v Visokošolskem sindikatu Slovenije kot v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam so prepričani, da fakultete omenjenega dodatka ne bi smele izplačevati, prav tako da bi jih moral vodstvom fakultet odobriti rektor univerze. »Kolikor vemo, se to ni dogajalo,« je dejal predsednik Sindikata Univerze v Ljubljani Gorazd Kovačič.

NIHČE SI JIM NE UPA STOPITI NA PRSTE

V Združeni levici je za nas na vprašanja odgovarjal poslanec Miha Kordiš, ki je prepričan, da bi morali neupravičeni prejemniki dodatka tega vrniti, minister Mramor in ministrica Makovec Brenčič pa odstopiti. »Kot pri aferi astronomskih honorarjev, zaradi katerih se je z mesta ministrice poslovila Stanka Setnikar Cankar, se tudi tokrat ne bo zgodilo – nič. Akademski privilegiranci si privoščijo izlete v politiko, od koder servisirajo interese svojih stanovskih kolegov in režimsko politiko s prilikovanjem javne univerze neoliberalni ideologiji. In ker se režimska politika lahko zanaša na njihovo razredno podporo, jim v zameno krije hrbet. Ključni kanal kooperacije dveh sfer vladajočih razredov v tej vladi sta stranki SMC in SD,« je zapisal Kordiš in dodal, da imamo opravka s strukturnim problemom, ki bi ga bilo treba odpraviti skozi demokratizacijo univerze, kar pa ogroža obstoječe razmerje moči in privilegije vseh režimskih strank, tudi tistih, ki so v tem trenutku opozicijske. Zato možnosti interpelacije še proučujejo, a je malo verjetno, da bi katerakoli poslanska skupina prispevala podpise, saj bi pljunila v skledo lastnih privilegijev.

MORALNI CERAR NE MORALIZIRA VEČ

Kako brez kančka morale je ostal naš veliki premier, se kaže že več mesecev, ko za njegov kader več kot očitno veljajo drugačna pravila kot za vse druge. To je samo še dokazal z zadnjo izjavo, ki zadeva 770 tisoč evrov nezakonito izplačanih dodatkov. Slednje po Cerarjevih besedah namreč ni razlog za »razmišljanje o hujših sankcijah zoper ministre«. Na očitno precejšnjo nemoralno odgovornost Cerarjeve vlade smo se skozi njeno delovanje v zadnjih mesecih sicer že lahko navadili, a se pravzaprav nikoli ne bi smeli, saj tako samo odobravamo nemoralne in neetične poteze različnih elit, ki so pri koritu. Vse skupaj pa je videti točno tako, kot pravi rek: »Psi lajajo, karavana pa gre dalje.«