600 milijonov evrov bi znašale finančne posledice v državnem proračunu.
»Mislim, da ni v interesu slovenske javnosti, da pogleda, kako imam opremljeno kuhinjo,« se je zunanji minister Karl Erjavec odzval na vprašanje poslanca Mateja Tonina (NSi), ali je obnova Erjavčevega vikenda v hrvaškem Umagu sovpadala s procesom nabave vozil Patria. Erjavec je tedaj v vladi Janeza Janše opravljal funkcijo obrambnega ministra. Presenetljivo se afera, ki je skoraj pokopala prvaka desnice (tega je rešila šele intervencija politiziranega ustavnega sodišča), ni prijela teflonskega Karla. Čeprav bi kot obrambni minister moral biti do potankosti seznanjen z nakupom finskih oklepnikov.
Kakšen je skriti pomen Toninovega vprašanja, ostaja nejasno, je pa pri Erjavcu gotovo zbudilo nelagodje, Tonina je namreč precej nediplomatsko oklical za lažnivca. Pri tem je napovedal, da se bo glede Toninovih obtožb posvetoval z odvetnikom, saj da trpi ugled njegove družine.
Zelo huda se mu namreč zdi obtožba, da je minister talec hrvaških obveščevalnih služb in da je namerno sprožil arbitražno afero. Erjavec glede takšnih reči pričakuje več previdnosti. Naslednjič naj se obrne osebno nanj, ne pa da z njim obračunava prek medijev, še sporoča Toninu. Ta se na to ne ozira, Erjavca je ponovno pozval, naj se izjasni, zakaj kot zunanji minister deluje v korist Hrvatov.
Erjavec med dvema ognjema strelja v vse smeri.
Tajna diplomacija
Na svojo pestro zgodovino z Erjavcem pa opozarja tudi odpoklicani veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic. Na pločniku pred ministrstvom za zunanje zadeve je novinarjem pokazal poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, ki nakazuje na spornost njegovega odpoklica. Erjavec in tedanja premierka Alenka Bratušek sta trdila, da Balažicu nista dajala navodil glede komunikacije z Nicholasom Omanom, trgovcem z orožjem, vojnim dobičkarjem iz časa balkanskih vojn in obsojenim pedofilom.
A je KPK glede tega ugotovila, da je »obstajala e-korespondenca tudi med Balažicem in uslužbencem kabineta Bratuškove glede Omanovega darila Sloveniji, kot tudi glede investicij v Sloveniji«. Balažic trdi, da je bil Oman pripravljen Sloveniji podariti zemljišče v srbski entiteti BiH Republiki Srbski, kjer naj bi bila nafta. V zameno je želel dobiti slovenski potni list zase, za hčerko in sina ter možnost občasnega prebivanja v Sloveniji.
Erjavec oporeka: »Dejstvo je, da je bila predsednica vlade s tem seznanjena pred menoj. Jaz sem bil glede tega seznanjen zadnji. Tudi predsednica vlade se s tem ni ukvarjala, saj je zadeva dejansko izjemno bizarna.«
Balažic:
»Jaz ne vem, ali vi verjamete, da ima Nicholas Oman v Bosni in Hercegovini zemljišča, kjer so zaloge nafte ocenjene na več milijard dolarjev. Že samo ta okoliščina kaže na to, da je res škoda, da smo imeli takšnega veleposlanika v Avstraliji, da nima neke trezne presoje, kaj je pravzaprav mogoče in kaj ni,« je Balažica napadel Erjavec. Vendar je Balažic že pred tem opozoril, da KPK ni mogla pridobiti tajnih dokumentov Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova), iz katerih naj bi sledilo, da je Alenka Bratušek kot premierka agenciji naročila, naj preverijo status zemljišča v Bosanskem Brodu. »O izvedbi te akcije obstaja posebno poročilo Sove. Prav tako bi dokumenti potrdili, da je na pogovore s predstavniki Vlade Republike Srbske z istim namenom poslala svojega posebnega diplomatskega odposlanca.«
Erjavec: Obedoval je s pedofilom
Balažic je bil po Erjavčevih trditvah odpoklican, ker je izgubil zaupanje pri Slovencih, ki živijo v Avstraliji. »V zakonu o zunanjih zadevah je posebej določeno (…), da se mora veleposlanik posebej truditi za dobre odnose in zaupanje v zvezi s slovensko skupnostjo v državi, kjer opravlja vlogo veleposlanika.«
Kot drugi razlog odpoklica Erjavec navaja dejstvo, da ga Balažic ni obvestil o stiku s »pedofilom Nicholasom Omanom«. »Vsi drugi so bili prej obveščeni,« trdi Erjavec.
Kot tretji razlog Erjavec navaja protestna pisma slovenske skupnosti v Avstraliji, da veleposlanik vzbuja slabe občutke, ker se druži z Omanom. Pri tem je pokazal fotografijo Balažica, ki sedi za mizo z Omanom. Navajal je še Balažičev zagovor na odboru za zunanjo politiko, češ da je za mizo sedel le za hip, ker da je čakal na to, da pride na vrsto za govorniški oder.
Komentarji