Nekdanja člana uprave NLB Matej Narat in Miran Vičič na prejšnjem naroku krivde v tej zadevi prav tako nista priznala, glavna obravnava pa se bo začela 25. marca. Tožilstvo trem nekdanjim vodilnim v NLB očita, da so Dimičevi pridobili premoženjsko korist z odobritvijo ugodnega posojila. NLB sicer ugotavlja, da se kredit redno plačuje, zato bi težko govorili o oškodovanju banke.
Državni tožilec Luka Moljk je je danes ponovil, da ni sporna sama višina obrestne mere oz. pribitka k njej, temveč ostali kreditni pogoji, ki jih v NLB takrat niso spoštovali. Zato želi pri nekaterih drugih bankah v Sloveniji, ki niso v državni lasti, poizvedeti, koliko podobnih kreditov so odobrili leta 2009.
V ospredju sojenja bo, kot je dejal, namreč vprašanje dobre oz. še sprejemljive bančne prakse v Sloveniji. Ne le vprašanje obrestne mere, pomembno je tudi vprašanje ostalih pogojev, pod katerimi je bilo podano posojilo.
Odvetnik Gorazd Fišer, ki zagovarja Veselinoviča, je danes opozoril, da bo to, ali je v tem primeru res šlo za slabo bančno prakso ter če je to v Sloveniji kaznivo dejanje, ugotavljalo sodišče. Za dokazovanje kaznivega dejanja zlorabe položaje je namreč potrebno dokazati tudi obarvan naklep, torej namen zlorabe položaja. Veselinovič sicer po njegovih navedbah trenutno živi in dela v tujini, se pa bo udeležil naslednje obravnave.
Z domnevno spornim kreditom so se najprej ukvarjali na Komisiji za preprečevanje korupcije, sledila je ovadba Nacionalnega preiskovalnega urada, na koncu pa je specializirano tožilstvo podalo obtožnico.
Zaradi obnove hiše nekdanje šefice kabineta nekdanjega predsednika vlade Boruta Pahorja Dimičeve je obtožnica doletela tudi nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak, njenega sodelavca Mateja Košiča ter partnerja Dimičeve Horvata. Sojenje zanje se je začelo konec lanskega leta, vsi trije pa so zanikali očitke.
Komentarji