Boris Miočinović iz ptujske upravne enote je pojasnil, da je trenutno vseh sedem krajevnih uradov v Destrniku, Dornavi, Hajdini, Markovcih, Vitomarcih, Zavrču in Žetalah še vedno začasno zaprtih. Nedavno so opravili analizo delovanja vseh 15 uradov na njihovem območju in jo posredovali pristojnemu ministrstvu ter predlagali izdajo soglasja za dokončno zaprtje omenjenih sedmih uradov.
"Nadaljnja usoda uradov je odvisna od presoje ministrstva, ki lahko izda soglasje za zaprtje vseh ali posameznih krajevnih uradov. Odločitev pričakujemo v kratkem," je dejal Miočinović in dodal, da bo ministrstvo, če bo želelo nekatere krajevne urade ohraniti, moralo dovoliti dodatno zaposlitev, saj s samo tremi matičarkami ni mogoče organizirati racionalnega poslovanja v več kot osmih krajevnih uradih.
Da so kadrovske razmere na ptujski upravni enoti zelo resne, pa tam ponazarjajo tudi s podatkom, da bodo, če ministrstvo ne bo dovolilo novih zaposlitev, najverjetneje v dveh ali treh letih morali na Ptujskem zapreti še ostale krajevne urade, saj se bodo upokojile še vse preostale tri matičarke, ki so zdaj razporejene za delo v njih.
Takšne razmere skrbijo tudi nekatere občine, predvsem tiste bolj oddaljene od Ptuja in ostalih krajevnih uradov. Ena takih je občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah, kjer so seznanjeni z načrti za zaprtje urada v Vitomarcih. Županja Darja Vudler je povedala, da temu odločno nasprotujejo in upravni enoti očitajo, da daje prednost racionalizaciji poslovanja pred potrebami ljudi.
"V naši občini je 260 ljudi starejših od 60 let, kar predstavlja dobro petino prebivalstva, ki zaradi zelo redkega javnega prevoza, starosti in bolezni težko koristijo storitve izven svojega kraja," pravi Vudlerjeva.
Skupaj s tamkajšnjim društvom upokojencev in še nekaterimi občinami so zato začeli skupno akcijo za preprečitev ukinitve uradov. Med drugim zbirajo podpise pod peticijo, po besedah županje pa so jih doslej samo v njihovi občini zbrali več kot 190. Na sosvetu načelnice upravne enote so tudi predlagali, da bi nekatere naloge krajevnih uradov prenesli na občinsko upravo.
Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da postopki glede izdaje soglasja za ukinitev uradov še potekajo, saj so predlog prejeli šele prejšnji teden. Ob tem so poudarili, da o spremembah notranje organiziranosti dela v upravni enoti samostojno odloča načelnik upravne enote, prav tako se z upokojitvami uslužbencev v službi za upravne enote na ministrstvu ne ukvarjajo.
"Postopke upokojitev vodijo upravne enote same, odločanje o tem, ali bo za uslužbenca, ki se upokoji, izpeljan postopek nadomestne zaposlitve ali pa bodo izvajanje nalog izpraznjenega delovnega mesta morda zagotavljali na drug primeren način, pa je v izključni pristojnosti vodstva upravne enote," so še dodali na ministrstvu.
Komentarji