Zavod je meritve izvedel na območju jugovzhodne Slovenije, Osrednjeslovenske, Notranjsko-kraške in Goriške regije, saj so pretekle raziskave in meritve pokazale, da so zaradi geoloških lastnosti in kamninske podlage ta območja najbolj obremenjena z radonom.

Meritve je izvajal od aprila do oktobra 2015 v skupaj 126 prostorih, od tega v 48 igralnicah vrtcev in 78 učilnicah osnovnih šol. Preseženo dopustno letno vsebnost radona, ki znaša 400 bekerelov na kubični meter, so izmerili v 43 prostorih šol in vrtcev, je razvidno iz poročila, ki ga je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

V istem obdobju so v štirih vzgojno-izobraževalnih ustanovah spremljali tudi časovni potek vsebnosti radona v prostoru. Meritve so pokazale, da vsebnost radona v prostoru upade, kadar se prostori prezračujejo, navaja poročilo.

Rakotvorna snov prihaja z zrakom iz špranj

V dveh vzgojno-izobraževalnih ustanovah so z dodatnimi meritvami skušali odkriti tudi vire za povišano koncentracijo radona. Ugotovili so, da je vir zrak z visokimi vsebnostmi radona, ki je prihajal iz špranj pod in ob vratih ter iz špranj, lukenj in sifona v tleh.

Po navedbah NIJZ radon in njegovi razpadni produkti predstavljajo dejavnik tveganja za zdravje. Med dihanjem se namreč radioaktivni aerosoli nalagajo na stenah dihalnih poti, od kjer sevajo in povzročajo poškodbe tkiva. Mednarodna agencija za raziskovanje raka ga uvršča med snovi, ki so rakotvorne za človeka.

Rešitev je prezračevanje

V boju proti radonu je sicer mogočih več ukrepov, kot so gradbeni poseg na talni plošči, ki razmejuje zemljino pod stavbo od notranjega zraka v stavbi, zatesnitev razpok in špranj v tleh in stenah, ki so v stiku z zemljino, kot tudi prezračevanje.