Stečajna upraviteljica Peka kljub podaljšanemu roku še vedno ni prejela varščine ponudnikov za najem Peka kot celote, zato vztraja pri svoji odločitvi, da trgovine in del proizvodne stavbe odda v najem ločeno. Sedaj čaka še na soglasje sodišča k svojemu izboru najemnikov in pravnomočnost sklepa, ki ga pričakuje v roku treh tednov.
Postopek najema formalno zaključen
Kot je danes v Tržiču pojasnila stečajna upraviteljica Tadeja Tamše, je postopek oddaje nepremičnin v najem, ki se je začel z javnim razpisom, objavljenim 17. februarja, v bistvu zaključen. Za najemnike so bila izbrana predvsem manjša trgovska podjetja, ki bodo v najem vzela posamezne Pekove trgovine po Sloveniji.
Za najem celotne proizvodnje in nekaterih trgovin so se medtem zanimali trije ponudniki, ki pa varščine niso poravnali. Ponudbe so oddali Janez Bedina ml. in gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije, ki sta se zanimala za oživitev proizvodnje, ter ponudnik, ki ga je sicer zanimala predvsem trgovska mreža.
Bedina oddal najboljšo ponudbo
Bedina, ki je podal najboljšo ponudbo za najem celote, je stečajni upraviteljici očital, da z oddajo nepremičnin v najem po delih namenoma razbija Peko, kar bo onemogočilo, da bi podjetje s 113-letno tradicijo še kdaj zaživelo.
Tamšetova je zaradi očitkov o prekratkem roku za nakazilo varščine tega podaljšala. Vendar, kot je povedala danes, varščina, ki za omenjenega ponudnika znaša okoli 20.000 evrov, še vedno ni plačana. Nakazan je bil le nek minimalen znesek, ki pa po njenih besedah ni varščina in ne izkazuje resnosti ponudnika ter njegovih zmožnosti, da bo plačeval ponujeno mesečno najemnino v višini 6000 evrov in pokrival mesečne stroške v višini 45.000 evrov.
"Težko je reči za ponudbe, za katere niso bile plačane varščine, da so to resne ponudbe. Zato se tudi nisem odločila za njihov izbor," je poudarila Tamšetova, a ob tem dodala, da bo zadnjo besedo pri oddaji premoženja v najem vendarle imelo sodišče. Če bo to podalo soglasje k njeni izbiri, bo postopek po pravnomočnosti sklepa v roku treh tednov končan.
Tedaj bodo najemniki lahko prevzeli nepremičnine. Med njimi je tudi Alja Viryent, ki je edina nakazala varščino za najem proizvodnih prostorov, in sicer za manjši del objekta v Tržiču. Zaposliti namerava 20 Pekovih nekdanjih zaposlenih in v okviru svoje blagovne znamke izdelovati linijo obutve visoke kakovosti.
Tamšetova poskusa oddaje Pekovih nepremičnin v najem tako nikakor ne ocenjuje za neuspešnega. "Določen del premoženja se bo dejansko oddal v najem in tudi za naprej vrata ostajajo odprta. Vsakemu resnemu ponudniku se lahko oddajo nepremičnine v najem tudi v prihodnjih mesecih, pomembno je le, da se s tem ne zavleče postopek prodaje," je pojasnila.
Ob tem je ocenila, da bo v okviru prodaje premoženja tudi bolj realna možnost, da bi se Pekova blagovna znamka in proizvodnja znova oživeli. Postopek prodaje Pekove stavbe v Tržiču bo predvidoma stekel junija. Do 21. maja pa morajo biti opravljene cenitve premoženja.
Vrata zaprle vse Pekove trgovine
To velja tudi za blagovno znamko, Pekovo premoženje v tujini in za delež v hčerinski družbi PGP v Tržiču, ki se ukvarja s proizvodnjo podplatov za druge naročnike in še naprej normalno posluje, stečajna upraviteljica pa bo tudi zanj iskala kupca.
S koncem marca so medtem vrata zaprle še zadnje Pekove trgovine po Sloveniji, ki bodo večinoma kmalu dobile nove najemnike. Pekovo obutev iz zalog pa je po precej znižanih cenah še mogoče kupiti v tovarniški prodajalni v Tržiču, in sicer najmanj do sredine aprila.
Komentarji