Sašo Avramovič
S kraja dogajanja je poročal naš novinar Sašo Avramovič.

Ob 11. uri se je pred Centrom za socialno delo (CSD) v Velenju pričel mirni protestni shod sokrajanov starih staršev, ki so jima odvzeli vnuka. Kot poroča Sašo Avramovič, novinar Svet24, ki je trenutno na kraju dogajanja, se je zbralo slabih sto ljudi. Večina jih je bila iz Velenja in Koroške. Tam sta bila tudi stara starša, ki so jima vzeli vnuka, obupana in v solzah. Kot sta zatrdila, sta pripravljena iti do konca, da ju dobita nazaj. Shod pred CSD-jem je sicer potekal mirno, je povedal Avramovič. Ljudje, opremljeni s transparenti, so vzklikali »Vrnite otroka!« v samo stavbo pa niso vstopili. Vhod so varovali policisti, opaziti jih je bilo tudi okoli stavbe, kjer so jim pomagali še varnostniki. Skupno je bilo na kraju okoli 15 policistov, tako da je bil shod kljub temu, da ni bil prijavljen, varovan. Ljudje so sicer že začeli odhajati.

Inšpekcijski nadzor na CSD Velenje zaradi namestitev dveh dečkov v rejništvo ni pokazal nepravilnosti

Inšpekcijski nadzor nad ravnanjem CSD Velenje v primeru namestitve dveh dečkov v rejniško družino ni pokazal nepravilnosti, je danes potrdila ministrica Anja Kopač Mrak. CSD Velenje je po zagotovilih pristojnih otroka v rejniško družino namestil zaradi nesodelovanja starih staršev in ne zaradi njune starosti ali socialnega položaja.

Medtem stara starša, vaška skupnost Pameče-Troblje in sokrajani organizirajo nov shod, tokrat v Ljubljani. Shod pred stavbo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je napovedan za ponedeljek, 11. aprila, ob 15. uri.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Kopač Mrakova je namreč na današnji novinarski konferenci skupaj s povezanimi službami predstavila ugotovitve izrednega nadzora, ki ga je zaradi napotitve dveh dečkov v rejništvo socialna inšpekcija opravila na Centru za socialno delo (CSD) Velenje, ter predstavila razloge za namestitev otrok v rejništvo.

Po besedah ministrice je izredni nadzor pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Ministrica, kot je dejala, sicer razume čustven odziv javnosti, a ta včasih sodi prelahkotno in s premalo podatki. V tem primeru pa nihče ne ve, kaj se je dejansko dogajalo za štirimi stenami. Povedala je še, da se otroka po zagotovilih pristojnih služb v rejniški družini počutita dobro, sta vesela in razigrana.

Lidija Hartman Koletnik
STA
Na CSD Velenje, ki ga vodi direktorica Lidija Hartman Koletnik, se na ugotovitve upravne inšpekcije še niso odzvali. Direktorica naj bi že prej dejala, da je ni strah prevzeti odgovornosti.

Direktorica CSD Velenje Lidija Hartman Koletnik pa je pojasnila, da razlog za odvzem otrok niso bili starost ali bivalni pogoji starih staršev. Z družino so sicer delali že več let, še pred rojstvom obeh otrok, je dejal in dodala, da starih staršev niso nikoli izključevali. Ker pa s CSD Velenje nista več hotela sodelovati, so se odločili, da je namestitev v rejniško družino najboljša za korist otrok. Takšna odločitev po njenih besedah ni bila lahka, jo je pa strokovni tim sprejel z vso odgovornostjo.

To je potrdil tudi direktor socialne inšpekcije Peter Stefanoski, ki je poudaril, da je bila odločitev strokovna in zakonita. Pojasnil je, da je inšpekcija preverjala vsa ravnanja velenjskega CSD, ne samo od tragičnega dogodka dalje. Ugotovili so, da je center starima staršema od samega začetka odpiral možnost sodelovanja ter ju spodbujal in usmerjal, kako lahko zadovoljujeta potrebe otrok.

A ker nista bila več pripravljena skupaj s CSD razmišljati, kaj je dolgoročno v korist otrok, se je CSD odločil za namestitev v rejniško družino. Center je moral sprejeti odločitev, je pojasnil Stefanoski in dodal, da v socialnem varstvu ne obstajajo pravilne odločitve, so pa zakonite.

ministrica_tiskovka_nadzor
STA
Po besedah ministrice Anje Kopač Mrak, je izredni nadzor pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok.

Glede načina odvzema otrok, ki so ju na skrivaj odpeljali iz vrtca, pa je sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Darja Kuzmanič Korva pojasnila, da vedno pretehtajo, na kakšen način bi otrokom povzročili najmanj škode. Za takšen način se odločijo, kadar pričakujejo, da bi prišlo še do večje stiske, če bi otroka "iztrgali" starim staršem. Za otroka bi bilo sicer najbolje, če bi ju v rejništvo pripeljala stara starša sama, a to po njenih besedah ni bilo izvedljivo. Tudi po besedah Stefanoskega je CSD naredil tisto, kar je bilo v tistem trenutku najbolj učinkovito in bo dolgoročno otrokoma najmanj škodovalo.

Kdaj bodo lahko stari starši videli vnučka?

Vsi pristojni so sicer zatrjevali, da starih starših ne bodo izključili iz življenja obeh otrok. Na vprašanje, kdaj bi lahko prišlo do prvega stika med njimi, pa je Kuzmanič Korva odgovorila, da takoj, ko se bo vzpostavila normalna situacija.

Več si preberite v jutrišnji izdaji časnika Svet24!

Na vprašanje, zakaj rejništvo ni bilo dodeljeno starima staršem, je Stefanoski odgovoril, da po oceni CSD rejništva v tem trenutku nista bila sposobna in da takšna odločitev ne bi bila v korist otrok. Je pa to mogoče v prihodnje, če bosta stara starša pripravljena sodelovati s pristojnimi službami v korist vnukov.

Pristojni so na današnji novinarski konferenci še zatrjevali, da vseh podatkov ne morejo razkriti, ter pozvali javnost k zaupanju v strokovno delo socialnih delavcev.

Bratca, stara tri in pet let, sta bila namreč od umora njune mame decembra lani v Velenju pri starih starših po mamini strani na Koroškem. CSD Velenje je bratca prejšnji teden iz vrtca naskrivaj odpeljal v rejniško družino, kar je sprožilo buren odziv javnosti.

Da bi razjasnila okoliščine primera, je poročilo zahtevala ministrica Kopač Mrakova, prav tako je pojasnila od CSD Velenje zahteval varuh človekovih pravic. V petek je bil nato odrejen še nadzor socialne inšpekcije, ki je preverjala, ali je bila odločitev CSD Velenje o napotitvi dveh dečkov v rejništvo v največjem interesu dečkov. Inšpektorica je CSD Velenje obiskala v ponedeljek.

Janša na Twitterju za interpelacijo zoper ministrico

Prvak SDS Janez Janša se je na družbenem omrežju Twitter po zgodbi o velenjskem primeru o namestitvi dveh otrok v rejniško družino zavzel za interpelacijo zoper ministrico za delo Anjo Kopač Mrak. Zapisal je: "Na stroko so se vzorniki Anje K. Mrak sklicevali tudi pri otrocih s Petrička. Dovolj je bilo! Interpelacija!".

Otroci s Petrička, ki jih omenja Janša, so bili sicer otroci, ki so jih odvzeli materam, zaprtim v povojnem taborišču na Teharjah. Večina teh otrok je ostala brez enega ali obeh staršev, odpeljali pa so jih v zapuščeno gostilno Petriček blizu Celja. Tam so jih zadrževali več mesecev, z njimi okrutno ravnali, potem pa razselili drugam, večini od njih so spremenili identiteto ter jih oddali v rejo zainteresiranim družinam.

Za dečka sta skrbela stara starša 

V javnosti od preteklega tedna močno odmeva napotitev dečkov, starih tri in pet let, v rejništvo, potem ko sta od decembra lani zanju skrbela stara starša po materini strani. Umora njune mame, ki se je zgodil v noči na 27. december lani v Velenju, je osumljen oče dečkov, zoper katerega je državna tožilka na celjsko sodišče že vložila obtožnico. Velenjčan, ki je v priporu, naj bi bil obtožen umora iz ljubosumnosti v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti.

Matic Munc: "Vsi vpleteni moraji izgubiti službo, ker niso vredni tega, kar delajo"

Dečka, za katera sta po tragičnem dogodku skrbela stara starša s Koroške, sta bila s februarjem tudi vključena v vrtec. Od tam pa ju je socialna služba pretekli teden brez vednosti starih staršev odpeljala v rejništvo, kar je sprožilo burne odzive v javnosti.

V medijih je medtem zaokrožilo poročilo CSD Velenje, v katerem ta navaja izjavo starih staršev, da želita sodelovati pri namestitvi vnukov pri rejniški družini in da jo želita spoznati, a dan pred dogovorjenim obiskom rejniške družine sta to srečanje odpovedala. Sledila je odločitev CSD, da premesti otroka iz vrtca v rejniško družino s pojasnilom, da stara starša nista pripravljeni sodelovati s centrom in da to predstavlja prevelik stres za otroka.

Socialna inšpekcija zaključila nadzor - brez nepravilnosti

Kot je za za spletni portal svet24.si povedala Branka Knafeljc iz socialnega inšpektorata, je inšpekcija v primeru dveh dečkov iz Velenja, ki so ju odvzeli starim staršem in dali v rejniško družino zaključen. V postopku dela Centra za socialno delo Velenje niso zaznali nobenih nepravilnosti oziroma strokovnosti, zato je, kar se njih tiče primer zaključen. Ker rejništvo ni trajna rešitev, to sicer ne pomeni, da se v prihodnje okoliščine ne bi spremenile.

Kot je še dodala Knafeljčeva, odločitev CSD-ja ni nastala na podlagi kratkega opazovanja, ampak je center z družino obeh dečkov delal že dlje časa, v stiku z materjo so bili še pred rojstvom dečkov.

Problem ruralnih rejniških družin

Darja Zaviršek
Darja Zaviršek

Kot je povedala Darja Zaviršek s Fakultete za socialno delo, gre za zelo občutljivo problematiko otrok, ki so globoko travmatizirani. Po njenem mnenju je ključno, da centri za socialno delo v takšnih primerih najdejo zelo dobre rejniške družine. Če ima neka družina veliko otrok, to še ne pomeni, da jo to kvalificira kot dobro rejniško družino. Pogosto gre za problem t.i. ruralnega rejništva, ko se socialni delavci odločijo, da otroke iz urbanih okolij dajo v rejo na podeželje in jih s tem izpostavijo še večjemu šoku.

Zavirškova izpostavlja tudi problem pomanjkanja sodelovanja z neodvisnimistrokovnjaki, ki se vedno izkažejo za uspešno. Pri tem navaja primer dobre prakse izpred dveh let, ko so socialne delavke po večmesečnem posvetovanju s strokovnjaki dale v rejo sedem otrok, ker jih starši niso pošiljali v šolo. Po mnenju Zavirškove je bila to edino pravilna rešitev v dobro otrok, vendar jo je ministrstvo razveljavilo zaradi proceduralne napake in otroke vrnilo staršem.

Zavirškova opozarja tudi na občutljivost primerov, v katerih gre za otroke in poziva javnost naj razume, da morajo socialni delavci spoštovati osebne podatke, saj je to v interesu otrok.

Varovanje osebnih podatkov

"Stari starši se velikokrat javijo, da bi postali rejniki, pri četrtini otrok v rejniški oskrbi je polovica takih, ki živijo pri starih starših, še enkrat toliko kot pri tetah in stricih. CSD torej vedno išče rešitev za otroka v prvi socialni mreži. Če se pa ugotovi, da otroku tam ni mogoče zagotoviti čustvenega in fizičnega razvoja, CSD mora ukrepati. Vedno pa se trudimo, da se ne prekinejo odnosi s pomembnimi osebami," razlaga Darja Kuzmanič Korva iz Skupnosti centrov za socialno delo. "CSD pogosto ne smemo povedati vsega, kar vemo." Glede načina odvzema otrok, Kuzmanič Korva pojasnjuje, da je bila prvotna ideja, da bi otroka v rejniško družino pripeljala stara starša. "Če bi šlo za sodelovanje, bi bilo najlepše in najboljše za otroke. Vendar tega ni bilo mogoče izvesti. Trganje otrok je lahko zelo huda bolečina, tega se otrok spomni," dodaja Kuzmanič Korva.

Več fotografij si lahko ogledate v galeriji.

***

Pošljite nam fotografije ali video

na naši spletni stran želimo popestriti naše vsebine. Ker ne moremo biti ves čas prisotni tam, kjer se dogaja, vas vabimo, da nam pomagate.

Če ste bili priča čemu, kar vas je presenetilo, razjezilo, ali je bilo preprosto vredno, da bi si dogodek ogledali tudi drugi, nam fotografijo ali video pošljite na elektronski naslov:redakcija@svet24.si.