Koritnik je bil včeraj ves dan zaprt v komandno sobo šestega bloka, kjer je običajno posadka sedmih ali osmih ljudi. Na novinarska vprašanja ni želel odgovarjati, smo pa od tiskovnega središča izvedeli, da je prejšnji teden dvakrat prišlo do izpada bloka šest. Prvič v ponedeljek, a še preden se je stavka sindikata energetike začela. Koritnik naj bi kljub temu posumil, da je šlo za sabotažo s strani stavkajočih. Izpad je bil resnejši, ni izpadla samo turbina, ampak tudi kotel, zaradi česar so morali zagnati blok štiri, da je proizvedla paro za zagon bloka šest.

Koritnik je za reglerje prijel ob 7. uri in preprečil vstop vsem, ki so želeli izvajati stavkovne aktivnosti. Stavkajoče, ki so dobili pisna navodila, kako naj stavko izvajajo, pa je po besedah predsednika SDE Branka Sevčnikarja ustrahoval do te mere, da stavke niso upali izvesti.

Stavkajoče je ustrahoval, trdi Sevčnikar. 

Izbruhnilo tudi nasilje

Direktor Teša je po Sevčnikarjevi oceni »več kot država in vsi zakoni, preprečuje izvajanje legitimno napovedane stavke«. Tako v Tešu in Dravskih elektrarnah Maribor (Dem) ni prišlo do omejevanja proizvodnje, kar je bilo v okviru stavke predvideno za med 8. in 10. uro. Medtem ko se je v Mariboru zaplet mirno razpletel, pa se je v Tešu zaostrilo.

»Tu je očitno prišlo do nasilja, do neke prisile nad tistimi, ki so bili na delovnih mestih. To zahteva ukrepanje,« je poudaril vodja Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije. O dogodku je sindikat že obvestil pravno službo in ji predal dokumentacijo, ki jo o dogodku imajo.

Pritisk na delavce

Kot je prvi sindikalist v Tešu Danijel Tajnik zapisal v zapisniku o izvedbi današnje stavke, jim je bilo neuradno rečeno, da se bodo znašli na seznamu presežnih delavcev, če bodo izvajali aktivnosti v smislu omejevanja proizvodnje električne energije, saj bi s tem lahko povzročili gospodarsko škodo.

Po njegovih navedbah je bilo včeraj v Tešu tudi povečano število varnostnikov. S tem je poslovodstvo Teša dodatno povečalo pritisk na udeležence in izvajalce stavke. Zaradi omenjenega so delavci, zaposleni na proizvodni enoti šestega bloka, podlegli psihičnim pritiskom in niso izvedli stavke, je dejal.

Eles: Stavka je nelegalna

V sistemskem operaterju Eles opozarjajo, da stavko razumejo kot nelegalno, saj prekinja stalno oskrbo z energijo. »Navodila, ki jih daje SDE svojim članom, so protizakonita, lahko vodijo tudi do odpovedi pogodbe za nudenje sistemskih storitev,« so zapisali.