Delavcem Termoelektrarne Trbovlje (Tet) bo v petek likvidacijski upravitelj Luka Podjed vročil odpovedi delovnega razmerja, saj 31. julija poteče pogodba z Elesom o zagotavljanju terciarne rezerve. Po besedah izvršnega direktorja razvoja v HSE Djordjeja Žebeljana pa to ne pomeni, da noben od 46 delavcev ne bo ostal zaposlen v Tetu.

Po Žebeljanovih besedah se bo število zaposlenih, ki bodo ostali v Tetu, uskladilo s potrebnimi aktivnostmi, ki jih zahteva okoljevarstveno dovoljenje za Tet.

Predsednik Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije Branko Sevčnikar je po današnjem zboru delavcev vladi in lokalni politiki medtem očital, da so pozabili, da je Tet kdajkoli obratoval. Napovedal je tudi aktivnosti za zaposlitev odpuščenih delavcev Teta.

Predsednik podjetniškega sindikata Ivan Urbajs je povedal, da je odpovedni rok mesec dni, na današnjem zboru pa so po njegovih besedah izvedeli, da se bo ohranilo zdravo jedro Teta, vendar nihče ne pove, kaj je to zdravo jedro.

Prenehanje veljavnosti pogodbe za terciarno regulacijo pomeni izgubo večine prihodkov na trgu. Dobrih 162.000 evrov od tega je namreč zadoščalo za plače 46 zaposlenim, ki so po uvedbi likvidacijskega postopka decembra 2014 obdržali delo v Tetu.

Odločitve v rokah HSE

Na ministrstvu za infrastrukturo so pojasnili, da je vse odločitve o Tetu sprejel lastnik Holding Slovenske elektrarne (HSE), ki ga upravlja Slovenski državni holding (SDH). HSE in SDH imata vse možnosti, da obdržita na lokaciji Teta dejavnosti, ki so ekonomsko upravičene, in da ustavita tiste, ki se jih ne da upravičiti, navajajo na ministrstvu. Pri tem imata po navedbah ministrstva tudi svobodo, da identificirata nove dejavnosti in pri tem sodelujeta pri tem z lokalnimi skupnostmi.

Iz vseh do sedaj sprejetih strateških in programskih dokumentov države na tem področju po pojasnilih ministrstva izhaja, da je treba obstoječe energetske lokacije ohraniti za razvoj energetskih dejavnosti, kar podpirajo v skladu s svojimi pristojnostmi. "Po naših informacijah trenutno veljavni prostorski akti na lokaciji Teta ne omogočajo drugega kot energetske dejavnosti," so še dejali na ministrstvu.

Županja poslala dopis

Trboveljska županja Jasna Gabrič pa je medijem poslala dopis o vseh odprtih vprašanjih do države glede razmer v Tetu. "Kljub številnim dopisom odgovornim, lokalna skupnost na zapisana vprašanja do danes ni prejela odgovorov. Bojimo se, da jih tudi država nima, kar je nesprejemljivo in skrajno neodgovorno še posebej ob dejstvu, da gre za prvi takšen primer zapiranja energetske lokacije v državi," je dejala Gabričeva.

Dozdeva se ji, da država ne ve, kaj bo z vsem postrojenjem na lokaciji Teta. Prav tako se Gabričeva sprašuje, kdo bo izvajal obvezni monitoring nevarne deponije elektrofilterskega pepela Prapretno in kdo bo skrbel za rezervoarje velikosti dvakrat po 20.000 kubičnih metrov. Obe omenjeni zadevi brez primernega vzdrževanja in nadzora predstavljata veliko nevarnost za ljudi in ostali ekosistem. Prav tako se sprašuje, kdo bo vzdrževal in skrbel za najvišji dimnik v Evropi.

"Kot lokalna skupnost smo si prizadevali za obstoj terciarne rezerve, saj se na lokaciji nahajata dva plinska bloka, a smo zaradi močnih energetskih lobijev ostali tudi brez tega, kljub temu, da je terciarna rezerva v času likvidacije predstavljala poglavitni prihodek Teta," pravi Gabričeva.

Zanjo je prav tako nesprejemljivo, neodgovorno in žaljivo dejstvo, da se pripravlja odpuščanje še zadnjih 46 zaposlenih v Tetu, ne da bi bili kot lokalna skupnost o tem uradno obveščeni.