Po sredinih kriminalističnih preiskavah, ki so med drugim zajele tudi zaposlene v Banki Slovenije, je danes precej burno. Zaradi preiskav se je oglasil predsednik ECB Mario Draghi, ki je nasprotoval zasegu dokumentacije v predkazenskem postopku, o katerem ga je obvestil Boštjan Jazbec, guverner Banke Slovenija. 

Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je v odgovoru predsedniku ECB Mariu Draghiju zapisal, da je bila hišna preiskava na Banki Slovenije po njemu dostopnih podatkih opravljena v skladu z odredbo, zato poziva ne sprejema. Na tožilstvu pa pravijo, da do hišnih preiskav ne bi prišlo, če bi Banka Slovenije predala zahtevano dokumentacijo.

Banka Slovenije zanika današnje navedbe vodje specializiranega državnega tožilstva Harija Furlana, da policiji niso predali zahtevanih dokumentov. Zapisali so, da niso nikoli zavrnili izročitve dokumentov, problematizirajo pa način zasega podatkov, ki je po njihovi oceni opravljen neselektivno in tako, da je bila kršena zaupnost dokumentov ECB.

Prav tako po navedbah Banke Slovenije ne držijo navedbe, da se je guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, neuradno osumljen zlorabe položaja pri izbrisu podrejencev v NLB, skliceval na imuniteto.

"Je pa odvetnik opozoril, da kot član sveta guvernerjev Evropske centralne banke uživa določeno imuniteto in predlagal, da policija njegov status pred začetkom opravljanja hišne preiskave preveri," so poudarili.

Kot zavajajočo so označili tudi Furlanovo navedbo, da je policija večkrat zahtevala od Banke Slovenije določeno dokumentacijo in jo tudi dobila, pri čemer se ni sklicevala na imuniteto. "Banka Slovenije je predajala vso zahtevano dokumentacijo, pri čemer pa policija do 6. julija ni opredelila, koga pravzaprav preiskuje," so dodali.

Odzivi iz Banke Slovenije in vrst tožilcev sledijo pismu predsednika ECB Maria Draghija, ki je slovenskemu državnemu tožilstvu in izrazil uradni protest zaradi, kot je poudaril, nezakonite zaplembe informacij ECB v okviru sredinih hišnih preiskav na Banki Slovenije.