Za Hojsevo nadaljnje politično delovanje so sicer odprte še vse možnosti, od ustanovitve nove stranke, do priključitve kateri od obstoječih ali kateri od strank v ustanavljanju.
Spor med NSi in njenim članom Hojsem, ki je hkrati član strokovnega sveta SDS, ima sicer že dolgo brado. Znova se je zaostrilo ob nedavni proslavi VSO ob dnevu državnosti, ko je Hojs evropskemu poslancu in članu NSi Lojzetu Peterletu sporočil, da ni primeren govorec na proslavi. Peterle je namreč izstopil iz predsedstva VSO, potem ko je združenje vložilo kazenske ovadbe zoper štiri nekdanje člane predsedstva republike, med njimi nekdanjega predsednika Milana Kučana.
Po takratnih navedbah NSi je zaradi Hojsove odločitve prišlo do popolnega razkola v organizacijskem odboru in v združenju, kar pa je Hojs tedaj zanikal. Na vprašanje, ali, glede na različne poglede z NSi, še ostaja član stranke, pa je Hojs odgovoril, da je član te stranke "od njenega začetka, tako da mislim, da je to vprašanje v danem trenutku brezpredmetno".
Smer politike Fructala
Odločitev Hojsa ni presenetila, presenetil ga je le način, kako je bila sprejeta. Nanjo se tudi ne namerava pritožiti, saj je njegova zgodba z NSi zaključena, je še pojasnil. Prav tako ga izključitev ni preveč prizadela, do svoje zdaj že nekdanje stranke tudi ne goji zamer. "Edina zamera je ta, da gre stranka po moji oceni vedno bolj v smer politike Fructala, 'poln sebe'. Matej Tonin pa vedno bolj spominja na Radovana Žerjava," je še dejal.
Proslave se tako nista udeležila ne Peterle ne predsednica stranke Ljudmila Novak, hkrati pa so se še bolj zaostrili odnosi med NSi in največjo opozicijsko stranko SDS. Novakova je članom NSi poslala tudi pismo, s katerim je po njenih navedbah želela člane seznaniti z ozadji napadov predsednika SDS Janeza Janše.
Komentarji