Zakon namreč glede razrešitve predvideva pridobivanje mnenj lokalne skupnosti in pristojnega ministrstva.
Direktor CSD Slovenj Gradec Šumečnik je odstopil 25. maja, potem ko je upravna inšpekcija pri nadzoru na CSD Slovenj Gradec v primeru dečkov iz Velenja, ki ju je CSD Velenje konec marca letos proti volji starih staršev s Koroške namestil v rejniško družino, ugotovila nezakonito ravnanje CSD Slovenj Gradec pri obravnavi vloge starih staršev za izvajanje rejniške dejavnosti.
Šumečnik je odstopil zaradi objektivne odgovornosti, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak pa je takrat povedala, da je odstop sprejela.
Svetniki so se strinjali z odstopom Šumečnika
Z odstopom se je nato seznanil svet CSD Slovenj Gradec, ki direktorja imenuje in razrešuje. Kot to nalaga zakon o socialnem varstvu v 56. členu, pa mora svet zavoda za mnenje o razrešitvi direktorja zaprosil pristojno lokalno skupnost, to je Mestno občino Slovenj Gradec. Svetniki občine so se na seji 22. junija z razrešitvijo Šumečnika strinjali, so pa nekateri bili kritični do celotnega postopka.
Zdaj predsednik sveta CSD Slovenj Gradec Boris Balant čaka še na soglasje k razrešitvi s strani pristojne ministrice, saj je tudi to predvideno v zakonu o socialnem varstvu. Kot pojasnili na ministrstvu, je postopek izdaje soglasja k razrešitvi direktorja CSD Slovenj Gradec še v teku.
Ko bo svet CSD Slovenj Gradec prejel soglasje ministrice, bo predsednik sveta CSD Balant sklical sejo sveta, na kateri bo svet Šumečnika razrešil, imenoval v. d. direktorja in začel postopke objave razpisa za novega direktorja, je pojasnil Balant.
Tudi v Velenju enak postopek
Enak postopek je predviden v primeru direktorice CSD Velenje Lidije Hartman Koletnik, ki je 5. julija odstopila iz osebnih razlogov. Hartman Koletnikova je bila pred tem tarča številnih kritik v zvezi z obravnavo primera dveh dečkov, ki ju je CSD Velenje namestil v rejništvo, poleg tega je kršitve pravil upravnega postopka v tem primeru na CSD Velenje ugotovila tudi upravna inšpekcija. Ta sicer po navedbah CSD Velenje ni presojala strokovnosti odločitve centra.
V zvezi s CSD Velenje pa so na ministrstvu za delo pojasnili, da je postopek izdaje soglasja k razrešitvi direktorice CSD Velenje v začetni fazi. Na ministrstvu pričakujejo še mnenje lokalne skupnosti, da bi s postopkom lahko nadaljevali.
Zadevo bodo obravnavali ne seji 26. julija
Na velenjski občini so pojasnili, da bo komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sveta Mestne občine Velenje zadevo obravnavala na seji v torek, 26. julija. Komisija bo po pooblastilu sveta mestne občine podala mnenje, zato zadeve svet velenjske občine ne bo obravnaval, še pojasnjujejo na občini.
V sedemčlanskem svetu CSD Velenje sta sicer 5. julija odstopili tudi dve članici sveta iz vrst zaposlenih. Kot je povedal predsednik sveta CSD Velenje Drago Kolar, sta kot razlog navedli preobremenjenost. Postopki volitev dveh novih članic iz vrst zaposlenih so že stekli.
Komentarji