Večina prebivalcev se počuti v Sloveniji varno ali celo zelo varno pred terorističnimi napadi, bi lahko sklepali po tokratni Delovi anketi. Vseeno pa 45 odstotkov vprašanih meni, da bi bilo treba v državi okrepiti varnostne in obrambne sile. Dobra polovica jih je tudi za obvezni vojaški rok.

Zelo varni

Zelo varno se v Sloveniji počuti 23 odstotkov vprašanih v tokratni anketi Dela, 63 odstotkov pa varno. Ne počuti se varno 11 odstotkov, sploh se ne počutita varno dva odstotka anketiranih.

Čeprav se 86 odstotkov vprašanih počuti v Sloveniji varno ali celo zelo varno pred terorističnimi napadi, jih 45 odstotkov meni, da bi bilo treba okrepiti varnostne in obrambne sile Slovenije. Več kot polovica, 51 odstotkov, pa se strinja z zamislijo, da bi ponovno uvedli obvezno služenje vojaškega roka za moške, 45 odstotkov pa jih je proti temu.

Stališča do tega, da bi bila vojaščina znova obvezna, so izrazito polarizirana, kaže anketa. Ideji so zelo naklonjeni posamezniki s poklicno šolo (71 odstotkov), podporniki SDS (70 odstotkov) in upokojenci (60 odstotkov). Ne podpirajo pa je študenti (66 odstotkov), mladi od 18 do 35 let (61 odstotkov), podporniki SD (63 odstotkov) in visokošolsko izobraženi (58 odstotkov).

Niso za vstop Turčije v EU

Drug del tokratne Delove ankete se je nanašal na Turčijo. Večina, 62 odstotkov vprašanih, ne bi podprlo vstop Turčije v EU, 18 odstotkov bi ga podprlo.

Anketirance so povprašali tudi o odnosu do nedavnega spodletelega vojaškega udara v Turčiji. Slaba tretjina (31 odstotkov) meni, da bo po poskusu udara oblast v Turčiji vse bolj islamizirana, po mnenju 26 odstotkov je vojaški udar nesprejemljiv, za šest odstotkov sekularna Turčija izginja, medtem ko je po mnenju treh odstotkov vprašanih zmagala demokracija pred vojaško diktaturo. Da je bil vojaški udar nepotreben, menita dva odstotka vprašanih, do tega vprašanja pa se ni znala opredeliti skoraj tretjina anketiranih.

Več kot polovica (52 odstotkov) vprašanih ima o turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu bolj negativno mnenje. Niti pozitivno niti negativno mnenje nima on Erdoganu 22 odstotkov sodelujočih v anketi, bolj pozitivno pa dva odstotka vprašanih.

Naročnik ankete je uredništvo Dela. Telefonsko anketiranje je na reprezentativnem vzorcu 400 odraslih državljanov med 26. in 28. julijem opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.