Peter R
Profimedia
Peter R. de Vries

Včeraj zgodaj zvečer je še neznani napadalec v središču Amsterdama iz bližine v glavo ustrelil nizozemskega preiskovalnega novinarja Petra R. de Vriesa. Izkušeni novinar je malo pred tem nastopal v pogovorni oddaji na televiziji RTL, ko je stopil na ulico, pa ga je pričakalo pet strelov. De Vries je obležal na tleh, reševalci so ga odpeljali v bolnišnico, kjer ga poskušajo obdržati pri življenju.

Med prvimi, ki so obsodili ta »brutalen, zahrbten napad«, je bil nizozemska županja Femke Halsema, sledili pa so odzivi drugih nizozemskih in evropskih voditeljev.

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je na primer na Twitterju zapisala, da »so njene misli pri novinarju de Vriesu, njegovi družini in prijateljih. Gre za napad na svobodo medijev, demokracijo. Storilce morajo privesti na sodišče.«

Slovenski notranji minister Aleš Hojs je primerno obsodil to »grozljivo in zavržno dejanje«. Ni pa se mogel zadržati, da ne bi v istem tvitu omenil podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, sicer člana nizozemske Laburistične stranke, ki na nivoju EU spada med vrste socialistov. »Timmermans bo moral začeti pometati pred domačim pragom,« je navrgel Hojs v kontekstu napada na novinarja v Amsterdamu. Slovenski vladi pod vodstvom Janeze Janše namreč tudi v EU pogosto očitajo nespretno ravnanje na področju svobode medijev. Timmermansa pa je ob obisku na Bledu močno zmotilo Janševo demonstrativno kazanje fotografije dveh slovenskih sodnikov s socialdemokratskimi politikoma, kar naj bi po njegovem kazalo na politično pristranskost slovenskega sodstva. Timmermans je zato zavrnil udeležbo na skupinskem fotografiranju z razlago: »Preprosto ne morem biti na istem odru kot premier Janša.«

Naslednji dan se je v igro vmešal Hojs. Ko so ga novinarji vprašali o interpretaciji izjave »Ne meči biserov med svinje« po incidentu z rumenimi jopič na nedavnih protivladnih protestih v Ljubljani, je odvrnil, da ni nikogar označil za svinjo, kasneje pa dodal, da bi lahko po tem, kar je slišal v četrtek, morda tako označil nekoga drugega, a da te osebe ni na Prešernovem trgu, ampak sedi visoko v evropski birokraciji.

Novinarji so najprej pomislili, da s tem najverjetneje misli Timmermansa, a je Hojs to zavrnil in v naslednjih dneh javnosti neznano pojasnilo poslal tudi v Bruselj.