Vrtovec je tudi podprl čimprejšnjo sinhronizacijo ukrajinskega elektroenergetskega sistema z evropskim. "Tudi na tem področju je Ukrajina del Evrope in pri tem jo močno podpiramo," je dodal.

Veliko evropskih držav je odvisno od zemeljskega plina, ki priteče iz Rusije. Nekatere bolj, druge manj. Zaenkrat je pipica še odprta, EU pa si želi, da bi bile evropske države bolj samostojne pri energetski oskrbi.

V Bruslju je danes potekalo izredno zasedanje ministrov za energijo, ki je bilo sklicano z namenom razprave o trenutni situaciji na energetskem trgu v Evropi po invaziji ruskih sil na Ukrajino. Sodeloval je tudi slovenski minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Dejal je, da je ruska agresija proti Ukrajini nepovratno spremenila odnose Slovenije z Rusijo. "Zato potrebujemo nadaljnjo diverzifikacijo dobaviteljev oskrbe in hitro zmanjšanje uvozne odvisnosti v prihodnje," je bil jasen minister za infrastrukturo in dodal, da so LNG (utekočinjen zemeljski plin) terminali zagotovo rešitev. Strokovnjaki s področja energetike sicer menijo, da uvoz LNG kratkoročno ne more more nadomestiti ruskega plina. Na slovenska razmišljanja o terminalu LNG so se sicer že odzvali v mednarodnem društvu za varstvo okolja in narave Alpe Adra Green, kjer so poudarili, da bodo storili vse, da ne pride do izgradnje plinskega terminala v severnem Jadranu.

Vrtovec je izpostavil, da bi morala Evropska komisija hitro predložiti uredbo, ki zavezuje vse upravljavce, da v pomladnih in poletnih mesecih napolnijo skladišča plina do največje zmogljivosti. "Tako bomo naslednjo zimsko sezono začeli pripravljeni in s polnimi skladiščnimi zmogljivostmi. Prav tako bi morale države članice povečati svoja prizadevanja za pogajanja in čimprejšnje sprejetje sporazumov o solidarnostni pomoči pri oskrbi s plinom, ki nam bodo zagotovili nekaj varnostnega omrežja v primeru večjih motenj oskrbe," je prepričan minister.

Skladišča v EU so trenutno po njegovih pojasnilih s plinom zapolnjena približno 30-odstotno. Poraba se sicer zmanjšuje, a jih je treba nemudoma začeti polniti, če se želimo dobro pripraviti na jesen in zimo. Če bi prišlo do blokade dobave plina iz Rusije, je rešitev po njegovem ta, da se skladišča polnijo iz drugih držav, ki izvažajo plin.

Jedrska energija

Po ministrovem mnenju je zagotovo zeleni dogovor še vedno del rešitve, tudi za Slovenijo. "Vemo, da samo obnovljivi viri energije ne bodo dovolj, zato vse postopke nadaljujemo z novimi tehnologijami," je povedal in nadaljeval, da Slovenija poudarja zlasti jedrsko tehnologijo kot del diverzifikacije uvozne odvisnosti od fosilnih goriv.