Inštitut 8. marec je na Twitterju sporočil, da je od ministrstva za notranje zadeve dobil poziv za pojasnila. Prekrškovni organ je začel zbirali pojasnila in dokaze o njihovih domnevnih prekrških, so pojasnili in dodali, da so vse »napovedali in pričakovali«. »Groza nas je, v kakšni državi živimo. Mirno smo, ker vemo, da smo skupnost,« so zapisali ob objavi dokumenta.

V tem je mogoče med drugim prebrati, da je Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve »v zadnjem obdobju prejel več anonimnih prijav« zoper Inštitut 8. marec »v zvezi z domnevnimi kršitvami volilne zakonodaje za katero smo pristojni organ«, »zato na področju volilne in referendumske kampanje izvajamo tudi naloge prekrškovnega organa. Prav tako smo prejeli tudi novinarska vprašanja v zvezi z aktivnostmi, ki jih izvajate v času volilne kampanje.« Skratka, omenjeni inšpektorat je začel »zbirati dodatna obvestila in dokaze o domnevnih prekrških«.

Marko Kandolf je Inštitut 8. marec v imenu omenjenega prekrškovnega organa nadalje obvestil, da Zakon o volilni in referendumski kampanji določa, »da so volilna kampanja vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah. V okviru vaše kampanje izvajate dejavnosti tako na shodih po slovenskih krajih kot tudi na spletnih straneh ter družabnih omrežjih«.

Inštitut zato pozivajo, da jim posreduje odgovore na vprašanja in zahteve. Te so:

1. Predložitev dokazila o vsebini in programu njihove kampanje.
2. Kdo je oseba, ki je odgovorna za izvedbo kampanje?
3. Opredelitev do navedb, da izvajajo volilno kampanjo.

Časa imajo pet dni od prejema poziva. Če inšpektorat v tem roku ne bo dobil pisnega odgovora, bo »uvedel hitri prekrškovni postopek po uradni dolžnosti«.