Poleg nenavadne organizacije soočenja - odvilo se je namreč na Trgu republike, vprašanja pa so zastavljali predstavniki ljudstva Tea Jarc, Filip Dobranič in Jaša Jenull - je izstopalo tudi dejstvo, da se nekatere stranke soočenja niso udeležile. Kot že vse dogodke iniciative Glas ljudstva so tudi tega ponovno ignorirale stranke vladne koalicije. Prav tako na soočenjih ni bilo satelitov SDS.
Soočenja so se tako udeležili predstavniki koalicije KUL, Gibanja Svoboda, DeSUS, Vesne, Piratov ter Naše prihodnosti in Dobre države. Odgovarjali so na tri sklope vprašanj, ki so jih zbrali v iniciativi. Na trgu se je zbralo tudi večje število gledalcev.
Iz vrst LMŠ se je soočenja udeležila Jerca Korče, SD je zastopala predsednica Tanja Fajon, Levico pa koordinator Luka Mesec. Soočenja se je udeležila tudi Alenka Bratušek iz vrst SAB, predsednik DeSUS Ljubo Jasnič, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, Jasmina Jerant iz Vesne, Radko Stojiljkovič iz Piratske stranke ter predsednik Naše prihodnosti Ivan Gale, ki je zagovarjal tudi stališča Dobre države, s katero na volitvah nastopajo na isti listi.
Na tribunah, ki so jih postavili na Trgu republike, so predstavniki strank odgovarjali na tri sklope vprašanj. Prvi sklop vprašanj so zastavile organizacije, ki so del iniciative, drugi sklop vprašanj so v iniciativi prejeli po spletu, v tretjem sklopu pa so odgovarjali na vprašanja publike.
Na nekatera vprašanja so predstavniki strank odgovarjali z loparčki, na katerih so bili odgovori da in ne. Vsak udeleženec soočenja je imel na voljo po dve repliki. Na vprašanje so morali odgovoriti v 45 sekundah, na potek časa pa jih je opozarjal kolesarski zvonček.
Predstavniki strank so bili soglasni, da bodo odstranili vse ograje na meji, da se bodo potrudili zapreti Termoelektrarno Šoštanj do leta 2030, da se v zdravstvu prepove t. i. dvoživke, da bodo sprožili neodvisni reviziji glede oglaševanja v medijih v lasti političnih strank in glede postopkov v domovih za starejše v času epidemije covida-19 ter da bi izključili funkcionarja iz svojih vrst, če bi ta žalil novinarje.
Tanji Fajon so zastavili vprašanje, zakaj predsednika republike Boruta Pahorja zaradi nedejavnosti in podpore aktualni vladi še niso izključili iz stranke. Fajonova je odgovorila, da Pahor ni več član SD in da je tudi sama razočarana nad delovanjem predsednika.
Robert Golob je moral pojasniti svoje stališče glede socialne in razvojne kapice. V LMŠ so morali pojasniti imenovanje Damirja Črnčeca na mesto državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Marjana Šarca. Alenka Bratušek pa je morala pojasniti, zakaj v SAB niso glasovali za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Komentarji