Premislite, kam se boste odpravili
Štiričlansko družino bo celodnevna sprostitev v bližnjih termalnih bazenih stala od 20 do skoraj 90 evrov, kar je velika razlika, torej velja dobro premisliti, kje si boste privoščili poletno osvežitev.

Zanimalo nas je, koliko stanejo vstopnice v kopališča; tokrat smo pod drobnogled vzeli termalna kopališča v severovzhodni Sloveniji, nato pa še pogledali, koliko je treba za kopanje odšteti pri naših sosedih: Hrvatih, Avstrijcih in Madžarih. Od kopališča do kopališča se ponudba sicer nekoliko razlikuje, za lažjo primerjavo smo preverjali cene celodnevnih vstopnic za odrasle in otroke ter družinske vstopnice, torej za dva odrasla in dva otroka.

Terme Ptuj med dražjimi

Kot je razvidno iz priložene tabele, imajo nekatera kopališča različni ceni za kopanje med tednom ter ob vikendih in praznikih, poleg celodnevnih vstopnic ponujajo še druge možnosti, kot so popoldansko, triurno, jutranje, večerno in nočno kopanje, na voljo pa so tudi različni paketi, na primer kopanje s kosilom, savno ali masažo. Poleg otrok imajo popuste tudi upokojenci, dijaki in študenti; z dokazilom, da praznujete rojstni dan, se boste lahko ponekod tisti dan kopali celo brezplačno.

Celodnevno namakanje v termalni vodi sredi tedna stane v slovenskih termah najmanj 13,50 evra, medtem ko v Termah 3000 v Moravskih Toplicah cena doseže skoraj 17 evrov. Je pa res, da tam ne delajo razlik med delavnikom in vikendom, ko na primer za vstop v kopališče Aqualuna v Termah Olimia v Podčetrtku zaračunajo kar 19 evrov. Med dražjimi je tudi čofotanje v vodah Termalnega parka v Termah Ptuj, kjer stane celodnevna vstopnica za odrasle 16 oziroma 18 evrov. Cene otroških vstopnic so v kopališčih med 9,50 in 14 evri.

Denarnicam prijazne Terme Lenti

Blizu slovensko-hrvaške meje smo pregledali cenik kopanja v Aquaparku Martilandia v Termah Sveti Martin ter v Vodnem planetu v Tuheljskih toplicah. Cene so zgolj za malenkost nižje, bolj v Svetem Martinu kot v Tuhlju, pa vendar za hrvaške razmere visoke, najbrž na račun bližine meje s Slovenijo. So pa bistveno nižje pri Madžarih. Mimogrede, ali ste vedeli, da je danes na Madžarskem v uporabi kar 1500 mineralnih vrelcev? Čeprav so standardi strožji kot drugje po svetu, ima država več kot dvesto izvirov vode z dokazanimi zdravilnimi učinki. V Termah Lenti, mesto je Slovencem znano po tržnici v slogu nekdanjega tržaškega Ponterossa, se lahko pohvalijo s petimi zunanjimi bazeni, divjo reko in 74 metrov dolgim toboganom Anakonda. Odrasli tam za celodnevno uživanje plačajo le 7,47 in otroci 3,87 evra.

Cenovne razlike pa so nedvomno največje pri družinskih vstopnicah, v katerih je vključeno kopanje za starša in dva otroka. Približno 20 evrov bo družina plačala za kopanje v Lentiju in Svetem Martinu, potem pa začno številke strmo naraščati in v Family Wellness Termaliji v Termah Olimia v Podčetrtku dosežejo 65 evrov za celodnevno vstopnico med tednom in 87 evrov za konec tedna. Čeprav celodnevno kopanje za odraslega v termah v avstrijski Radgoni, kot že rečeno, stane dvakrat več kot pri nas, za otroka pa približno enako, je tudi strošek družinskega kopanja primerljiv, saj stane nekaj manj kot 67 evrov.