Zadnja leta so podnebne spremembe, ki so posledica človekove dejavnosti, vse bolj v ospredju. V ozračje sproščamo ogromne količine toplogrednih plinov, ki nastajajo predvsem zaradi zgorevanja fosilnih goriv za proizvodnjo energije ter drugih človekovih dejavnosti, kot so krčenje deževnih gozdov, kmetijstvo, živinoreja in proizvodnja kemikalij.

Vse to prispeva k povečanju 'toplogrednega učinka' v ozračju, zaradi česar se temperatura Zemlje izjemno hitro zvišuje in povzroča obsežne podnebne spremembe, ki jih vsako leto bolj občutimo na lastni koži.

članek vročina
Facebook
Izrezek iz časopisa.

Peklenski junij

A nekateri so prepričani - o tej temi tečejo razgrete debate predvsem na Facebooku - da to ne drži. Poročajo, da smo tudi včasih imeli tako hudo vročino s temperaturami okoli 40 stopinj Celzija, kar utemeljujejo z odrezkom iz časnika, starega najmanj 40 let in poroča o visokih temperaturah po Sloveniji. V njem je izpostavljen 20. junij leta 1935, ko so v Laškem namerili celo 40 stopinj Celzija, v Celju 39,4 stopinje, v Ljubljani 38,8, Mariboru pa 38,3 stopinje Celzija.

branko gregorčič
sta
Meteorolog Branko Gregorčič.

Meteorolog Branko Gregorčič je v zvezi s tem poudaril, da kadar govorimo o meritvah pred letom 1951, “je potrebna določena mera previdnosti, saj ni zagotovil, da so bile izvedene skladno s standardi, ki veljajo dandanes,” je povedal.

“Res pa je bilo v letih 1945, 1946 in 1947 predvsem v mesecu juliju izmerjenih nekaj visokih temperatur, ki so npr. v Ljubljani dosegle vrednosti med 34 in 36 stopinj Celzija. A povprečne temperature takratnih poletij so znašale okoli 20 stopinj Celzija, v zadnjih desetih letih pa redno znašajo med 21 in 23 stopinjami Celzija. Vročinski valovi so se seveda pojavili tudi v preteklosti, a njihova pogostost, intenziteta in tudi dolžina trajanja v zadnjih desetletjih narašča. In to ne v Sloveniji temveč na širšem območju Alp in srednje Evrope,” je razložil.