»Predvidevamo digitalni bon za spodbujanje vseživljenjskega učenja na področju digitalnih veščin, prednostno bodo do njih upravičeni upokojenci,« je na kongresu SDS lani poleti v Slovenskih Konjicah napovedoval takratni predsednik vlade Janez Janša.

Pred volitvami je prejšnja vladna koalicija poskrbela za sprejem zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je bil deležen številnih kritik zaradi diskriminacije starejše populacije. Do digitalnih bonov so namreč že od sredine junija upravičeni osnovnošolci zadnje triade, dijaki in študenti, starejši od 55 let pa so do njih upravičeni le v primeru, da se udeležijo brezplačnega računalniškega izobraževanja.

Čeprav so upravičenci do prejšnjega četrtka porabili slabo polovico vseh sredstev, namenjenih za izplačilo digitalnih bonov, med njimi ni niti enega starejšega od 55 let. Leto dni po Janševi napovedi o upokojencih kot prednostno upravičenih do bonov tako v uredništvo vsak dan prejemamo več klicev razočaranih, tudi jeznih starejših prebivalcev, ki si pri izvajalcih brezplačnih tečajev računalniškega opismenjevanja nikakor ne morejo zagotoviti prostega mesta.

Težava je namreč v tem, da je prejšnja vlada zagotovila sredstva za izvedbo tečajev zgolj za pet tisoč ljudi, v Sloveniji pa je po zadnjih podatkih statističnega urada samo starejših od 65 let več kot 400 tisoč.

Jeza, prerivanje in na koncu policija

Zaradi omejenega števila prostih razpisanih mest za izobraževanja je prijavljanje na tečaje marsikje povzročilo težave in slabo voljo.

»Po telefonu sem poklical izvajalca tečaja, ki mi je zagotovil, da me je uvrstil na seznam udeležencev brezplačnega računalniškega tečaja. Ob tem mi je naročil, da naj pokličem naslednji dan, da bom dobil termine izvedbe tečaja. Ko sem poklical, pa so mi povedali, da so vsa prosta mesta že zasedena,« nam je včeraj po telefonu zatrdil razburjeni bralec. To je le eden izmed klicev, ki smo ji v zadnjih dneh prejeli na redakcijo.

Prejšnji teden je na enem od vpisnih mest v ljubljanskem BTC morala posredovati celo policija. Kot nam je povedal bralec, se je tam zbrala velika množica ljudi nad 55 let. »Gneča, vročina, veliko potrpežljivosti in tudi jeze, saj je morala priti celo policija,« je povedal. Policisti so sicer ugotovili, da je pred trgovino prišlo do gneče med obiskovalci. Nekateri so se začeli prerivati, a se je stanje že pred njihovim prihodom umirilo.

profimedia-0666018646
Profimedia
Starejši od 55 let so do digitalnih bonov upravičeni le, če se udeležijo brezplačnega računalniškega izobraževanja.

Na družbenih omrežjih je mogoče zaslediti zapis osebe, ki se je poskušala vpisati na Viču, potem ko ji podjetja Smart Naris tudi po 17 poskusih ni uspelo priklicati na telefon, čeprav naj bi bila to ena od možnosti za prijavo. Ni ji preostalo drugega, kot da je sedla v avto in se odpeljala na Vič. Ob pol devetih, vpisi so sicer potekali od 10. do 17. ure, je bila že štiriindvajseta v vrsti.

»Okoli pol desete pa se je začelo. Prišli sta dve mladi dekleti na svoje delovno mesto. Začeli sta dajati vpisne liste v dobri veri, da bi lažje začeli delo. Ljudje pa kot ovce, drug čez drugega, konec je bilo z vrsto. Začeli so se prepiri, nestrpnost, žaljivke, grožnje s policijo ... Pristala sem na sredini gneče brez papirja, nikamor nisem mogla ne naprej ne nazaj,« je zapisala. Nato se je prikazal nekdo iz podjetja in pol ure poskušal narediti red.

Avtorica zapisa je na vrsto za vpis prišla po dveh urah. »Želena vrsta izobraževanja je bila že zasedena, vpisovalec mi je predlagal Vrhniko. Ker tega nisem želela, mi je ponudil dve vrsti izobraževanja, ki ga že znam, da sem vpisana v Ljubljani. Komaj sem čakala, da odidem, kajti takega poniževanja starejših nisem pričakovala. Zaradi velike vročine in šoka mi je skoraj postalo slabo. Niti fotografirati nisem mogla, da bi vam, ki to berete, pokazala, kaj se je dogajalo. Če ne bi imela papirja že v roki, bi se odpravila domov, tako kot vsi čakajoči, ki niso dobili pravočasno vpisnega papirja. Sploh ne razumem, kaj se je dogajalo. Ne razumem, kaj bodo delali po 17. uri, če je že v dopoldanskem času zmanjkalo vpisnih mest. Skratka nič ne razumem. Jezna in razočarana, da je kaj.«

Grožnje izvajalcem tečajev

Iz družbe B&B, ki bo izobraževanja izvajala na območju Kranja, Cerkelj na Gorenjskem, Škofje Loke in Radovljice, so pred časom sporočili, da zaradi izredno velikega zanimanja za prijavo in omejenega števila razpisanih mest prihaja do velikega nezadovoljstva med upravičenci. Nekateri, ki so ostali brez možnosti prijave, pa so njihovim sodelavcem celo grozili.