Grenkoba v besedah Hasiba Hurtića in Mileta Zabića, dveh izmed nekdanjih delavcev IPS, ki sta zdaj upokojena in dobivata borno pokojnino, je neizmerna. In takih delavcev, ki so bili v mnogočem prikrajšani za svoje pravice v primerjavi z delavci, ki so bili zaposleni v Luki, je bilo več kot tisoč. Predstavniki Obalne sindikalne organizacije – KS 90, društva Delavska svetovalnica in Pisarne delavske pravne zaščite Sonce Slovenije so v četrtek na novinarski konferenci Luko Koper pozvali k uresničitvi sodbe vrhovnega sodišča: naj nekdanje delavce IPS zaposli, naj jim povrne vse, za kar so bili prikrajšani – od razlik v plači do drugih pravic. »Delavcem, ki so še dočakali to sodbo, je treba povrniti ne samo pravico, ampak tudi ugled in enakopraven položaj v Luki Koper,« je poudaril Marko Blatnik iz Pisarne Sonce. »Tiste, ki še lahko delajo, bi morala Luka pozvati na delo. Upokojencem pa bi morala priznati razliko v plačah in plačati prispevke za nazaj. Da ne bodo s 500, 600 evri pokojnine brskali po smeteh. Predvsem pa se mora vsem nekdanjim delavcem IPS vsaj opravičiti in se z njimi pogovoriti,« je povedal Blatnik. Sodba je precedenčna in ima naravo zakona. Zdaj bodo tudi nižja sodišča morala to sodbo spoštovati. Sicer pa ta sodba ne zadeva samo Luke, ampak vse primerljive primere.

»To me najbolj boli«

Svoji zgodbi in to, kako doživljata nedavno sodbo vrhovnega sodišča, sta opisala tudi nekdanja delavca pri IPS. »Prikrajšali so nas v preteklosti, a to čutimo v sedanjosti in bomo tudi v prihodnosti. V Luki smo delali ogromno – po 300, 400 ur na mesec, za slabo plačilo, v slabih razmerah. Zdaj imam 480 evrov pokojnine,« pripoveduje Hasib Hurtić, ki se je pred leti prijavljal na razpise v Luki, a ga niso nikoli sprejeli. Živi v najemniškem stanovanju, za najemnino gre 300 evrov. »Moram prositi za socialni transfer, to me najbolj boli.« Povedal je še, da zaposleni pri IPS nikoli niso mogli do kredita za nakup stanovanja. »Ko so banke slišale, da je kdo zaposlen pri IPS, je bilo konec: pod takimi pogoji zaposlitve kredita ni dala nobena banka.« Grenke so tudi besede Mileta Zabića, ki je pri enem izmed podjetij IPS delal kar 22 let: »Veliko mi pomeni, da nam je sodišče zdaj priznalo pravice. Delali smo ogromno ur, vse dni v letu, tudi v štirih, petih izmenah, dobivali pa nismo niti 700 evrov plače.« Premetavali so jih po vseh koncih Luke, pravi, danes tu, jutri tam. »Za delo med prazniki so nam namesto osmih evrov dajali po štiri evre na uro. Nekdo je profitiral, mi gotovo ne; prikrajšani smo bili pri vsem. Zdaj imam 514 evrov pokojnine. Kdor preživi s tem, dobro, če ne, pa ...« so se Zabiću zatikale besede v grlu.

ips2
Tomaž Primožič/FPA
Delavcev, ki so bili v mnogočem prikrajšani za svoje pravice v primerjavi z delavci, ki so bili zaposleni v Luki, je bilo več kot tisoč.

Naj Luka spremeni poslovni model

Sindikalisti so znova opozorili na ugotovitev vrhovnega sodišča, da je poslovni model organiziranja dela v Luki nezakonit. »V Luki so to vedeli, a so se ga posluževali leta in leta,« je povedal Goran Lukič iz Delavske svetovalnice in dodal: »Vsakemu nekdanjemu delavcu IPS naj se izplača vsa razlika v plačah. Tu nima Luka nobenih izgovorov! Saj ima za 24 milijonov evrov rezervacij za primer potencialnih obveznosti iz tožb.« Prepričan je, da bi Luka morala ukiniti tristebrni kadrovski poslovni model: »Naj neposredno zaposli vse te delavce, ki kolobarijo med včerajšnjimi IPS, današnjimi agencijami in jutrišnjimi zunanjimi izvajalci storitev.« Lukič je še opozoril, da so posamezne dele tega tristebrnega modela »posvojili« še v vrsti podjetij pri nas. Novi model, po katerem Luka najema delavce tudi s pomočjo agencij, tudi za Damjana Volfa iz Obalne sindikalne organizacije – KS 90 ni sprejemljiv: »Je samo nadaljevanje starega izkoriščevalskega sistema v novi srajci.«