To puhasto in sladko pecivo iz kvašenega testa z nadevom, ki je običajno marelična marmelada, čokoladni namaz ali vaniljeva krema, je na Slovenskem povezano s praznovanjem pusta. Vonj po njem je te dni napolnil marsikateri dom, je tradicionalna poslastica za maškare. Najbolj znani krofi so sicer trojanski, ki jih pečejo od leta 1961, in to več tisoč na dan, medtem ko se nekateri njihove priprave lotijo kar sami doma.
Receptov za krofe je kar nekaj, v osnovi so si podobni. Med Slovenci se je sicer najbolj »prijel« recept, ki ga je mednje razširila Rosana Jug Povhe. Najprej v pisni obliki: recept je delila tudi v eni od skupin na Facebooku, namenjeni ljubiteljem kuhanja in peke. Člani skupine so začeli poročati o zelo dobrih rezultatih, številni pa so jo začeli nagovarjati, naj prikaže cvrtje krofov v obliki filmčka, kar je tudi storila.
Videorecept je pred leti delila na Facebooku in v treh tednih si ga je ogledalo milijon ljudi, do zdaj pa kar dva milijona. Objavila ga je tudi na YouTubu, kjer ga je videlo več kot 400 tisoč ljudi, in ob tem je bila prav presenečena. »Nisem pričakovala, da bo filmček o pripravi krofov tako popularen. Ampak me veseli, da ljudem koristi, da pripravijo najboljše krofe,« je dejala Dolenjka.
Prvo leto več kot 500 krofov
Pojasni, da je recept dobila od gospe Vanje Rogina, ki sicer tudi ni njegova avtorica, temveč ga je našla v eni od starih kuharskih knjig. »Sem pa ta recept nekoliko priredila po svoje. Eksperimentirala sem s sestavinami in njihovo količino in ugotavljala, kaj se najbolj obnese. Bistvena sprememba ja manjša količina rumenjakov in olja,« je povedala.
Prvič je krofe po originalnem receptu iz stare knjige spekla pred petimi leti. »Nažrli smo se jih do nezavesti. (smeh) Potem sem tisto leto spekla še najmanj dvajsetkrat po 28 krofov, kar je skupno več kot 500 krofov v enem letu,« se pohvali. V pogovor se vključi še njen sin Miha, ki se ob tem pošteno nasmeje in doda, da jih je od tega samo on snedel okoli sto, in to z veliko slastjo. Če jih kaj ostane, kar se sicer ne dogaja pogosto, jih shranijo v zamrzovalnik. »Ko se ti jih 'zalušta', jih daš le za pol minutke v mikrovalovko in so že nared,« je povedala Rosana.
Letos jih pa ne bo
Velik ljubitelj Rosaninih krofov je tudi njen soprog, a jih letos ne bo jedel, saj jih ne bo cvrla. »Mož je kar malo žalosten zaradi tega. Rekel mi je, da bo vsem raztrobil, da 'kraljica krofov' letos teh ne bo pekla,« se zasmeji sogovornica, a hkrati pove, da za pusta vendarle ne bodo prikrajšani, saj bo za spremembo pripravila kvašene flancate.
V petih letih, odkar pripravlja krofe, jih je spekla skupno krepko čez tisoč. »Prvo leto sem jih delala kar dvajsetkrat, skoraj dvakrat na mesec po 28 krofov. To je v prvem letu skoraj 600 krofov. Vsako naslednje leto pa vsaj pet do šestkrat po 28 krofov, kar je letno okoli 170 krofov,« pripoveduje.
Dolenjka kuha in peče s strastjo, kar je v njenem življenju stalnica, vse odkar je pred dobrimi desetimi leti izgubila delo kot »tehnološki višek«, sledila pa je še huda bolezen, zaradi katere je ostala doma.
Komentarji