"ICPA bo povezan z obstoječo skupno preiskovalno skupino in bo usklajeval preiskavo kaznivega dejanja agresije proti Ukrajini," je pojasnil Reynders. Kot je dodal, bo danes začela delovati skupina za dialog, forum za usklajevanje prizadevanj pri zbiranju dokazov o zločinih v Ukrajini, ki mu bo sopredsedovala Evropska komisija.

ICPA, ki uživa polno podporo vseh držav članic, bo po Reyndersovih navedbah povezan z obstoječo skupno preiskovalno skupino pri Eurojustu. Zagotovil bo, da bodo preiskave, ki jih podpira skupna preiskovalna skupina, potekale usklajeno. Kot je dejal, naj bi center v celoti začel delovati do letošnjega poletja.

Spremembo sporazuma o skupni preiskovalni skupini je sicer na konferenci, ki bo potekala do nedelje, napovedala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen
Profimedia
Ursula von der Leyen

"Rusija mora odgovarjati za grozljive zločine nad Ukrajino. Vse več je dokazov o neposrednih napadih na civilno prebivalstvo ter kritično energetsko infrastrukturo. Znano je tudi, da so ruske sile izvajale mučenje, spolno nasilje in množične usmrtitve. Pri tem pa ni bilo prizaneseno niti otrokom," je danes v videonagovoru dejala von der Leyen.

"Narediti moramo vse, kar je v naši moči, da storilce privedemo pred roko pravice. Ponosna sem, da boste na tej konferenci kot prvi korak temu podpisali sporazum o ustanovitvi Mednarodnega centra za pregon kaznivega dejanja agresije proti Ukrajini," je še dodala.

Iščejo alternative

Pri tem je poudarila, da EU podpira vlogo Mednarodnega kazenskega sodišča, vseeno pa meni, da je treba ustanoviti novo posebno sodišče, ki bo preganjalo ruske zločine. Mednarodno kazensko sodišče namreč ne more ukrepati v primerih zločinov agresije, ki jih je storilo najvišje rusko politično in vojaško vodstvo, saj Rusija ne priznava pristojnosti sodišča. Ravno zato že nekaj časa potekajo razprave o vzpostavitvi alternativ.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem na konferenci spomnil, da je bila sama ruska invazija zločin, ki je tlakoval pot drugim zločinom v Ukrajini, kot so umori in mučenje civilistov ter številni zračni napadi ruskih sil.

Konference se je udeležil tudi ameriški pravosodni minister Merrick Garland, ki se je prav tako zavzel, da bodo tisti, ki so odgovorni za vojne zločine v Ukrajini, odgovarjali. Ob tem je še izpostavil, da ZDA stojijo ob strani ukrajinskim preiskovalcem vojnih zločinov, ki zbirajo dokaze o ruskih napadih na civilno infrastrukturo, izkopavajo množična grobišča in preučujejo človeške ostanke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.