Kot smo že poročali, se je danes zjutraj na Mali Mojstrovki v Julijskih Alpah sprožil snežni plaz, ki je sto metrov v dolino odnesel slovenske planince. Slednji so se na goro podali po Župančičevem grebenu, a jih je, ko so se prebili iz grape, presenetil plaz. V nesreči sta se po prvih informacijah huje poškodovala dva planinca, ki so ju s helikopterjem prepeljali v bolnišnico. Še trije planinci so utrpeli lažje poškodbe, dva pa sta jo odnesla brez poškodb. Po navedbah GRZS so pozneje v bolnišnico s helikopterjem prepeljali še eno osebo, ki je prav tako utrpela hude poškodbe, dva poškodovana pa so odpeljali z reševalnim vozilom. Reševanje je sicer potekalo v izredno težkih razmerah, saj je na območju vztrajala megla, na gori pa naj bi tudi snežilo.

Več informacij o nesreči so na novinarski konferenci pojasnili podpredsednik GRZS Klemen Belhar, predstavnik GRS Kranjska gora in vodja intervencije Aleš Robič, predstavnik 151. helikopterske eskadrilje Slovenske vojske nadporočnik Matija Zupančič, vodja gorske policijske enote Matej Brajnik in zdravnik reševalec-letalec iz Gorske reševalne službe Jesenice Jernej Arh.

mala-mojstovka, snežni-plaz, helikopter
Gorska reševalna zveza Slovenije
Reševalna akcija na Mali Mojstrovki.

Že reševanje enega zelo zahtevno

Belhar je poudaril, da je za reševalci izjemno zahtevno reševanje, ki je trajalo približno sedem ur. Potrdil je, da so se v nesreči huje poškodovali trije planinci, ne dva, kot je bilo navedeno v prvih poročilih. Po njegovih navedbah je že reševanje enega s takimi poškodbami zelo zahtevo, »tako število pa naredi akcijo zares izredno.« V reševanju je sicer sodelovalo 53 reševalcev iz sedmih gorskih reševalnih služb, in sicer GRS Kranjska Gora, Mojstrana, Rateče, Bovec, Kranj, Radovljica in Jesenice. Sodelovali so tudi trije pripadniki gorske policijske enote in helikopterska nujna medicinska pomoč.

Belhar je izpostavil še, da današnja operacija kaže na to, da »naša služba deluje dobro in da smo pripravljeni delati.« V imenu GRZS se je vsem, ki so sodelovali v reševalni akciji, zahvalil, pri čemer je poudaril, da so na terenu zaradi megle, sneženja in dežja vladale težke vremenske razmere, zato helikopterji niso mogli posredovati, kot bi si vsi želeli. Belhar je obenem izpostavil, da nesreča kaže tudi na to, da so v gorah razmere še zelo zimske, hkrati prihajajo otoplitve, kar v gorah prinaša nevarnosti. »Treba se je zavedati, da so razmere zahtevne, in se obnašati odgovorno,« je pojasnil ter dodal, da vreme danes za obisk gora ni bilo primerno.

Belhar je sicer potrdil poročanje portala N1, da je bila skupina planincev v času nesreče na tečaju varne hoje v gorah.

mala-mojstovka, snežni-plaz, helikopter
Gorska reševalna zveza Slovenije
Reševalna akcija na Mali Mojstrovki.

Reševanje se je zaključilo ob približno 16. uri

Tiskovni predstavnik PU Nova Gorica Dean Božnik je v večernih urah dodatno pojasnil, da je bilo v nesreči udeleženih pet moških in dve dekleti, ki so bili glede na prve podatke vsi ustrezno opremljeni. Potrdil je tudi, da policisti okoliščine sprožitve snežnega plazu še preverjajo. »Policija opozarja na še vedno zelo zahtevne razmere v gorah in veliko skritih nevarnosti. Pohodniki in turni smučarji naj ravnajo skrajno previdno in maksimalno odgovorno,« je poudaril Božnik.

Vodja intervencije Robič je nato potrdil, da je planince presenetil snežni plaz pri izstopu iz smeri, pri čemer zaenkrat še ne poznajo natančnega razloga, zakaj se je plaz sprožil. Po navedbah Robiča sta se dva planinca plazu nekako uspela izogniti, preostale pa je odnesel približno sto višinskih metrov v dolino, a na srečo nikogar med njimi ni zasulo. Reševalci so glede na vremenske razmere sprva menili, da bo treba akcijo izvesti klasično, a so kljub temu aktivirali dva helikopterja, kar se je »izkazalo za pametno potezo.« Helikopterja sta namreč pohitrila operacijo in tudi evakuacijo. Vseh pet poškodovanih je bilo treba do helikopterjev prenesti z nosili, slednje pa je bilo treba na samem kraju spuščati po vrveh. Akcija je zaradi vremenskih razmer postajala iz trenutka v trenutek bolj zahtevna, je še pojasnil Robič ter dodal, da je helikopter prva dva ponesrečenca do Vršiča prepeljal ob približno 14. uri, od tam pa naprej v UKC Ljubljana. V naslednjih urah so reševalci še s klasično tehniko po pobočju spustili preostale tri ponesrečence. Akcija se je uspešno zaključila ob približno 16. uri, po navedbah Robiča na srečo »brez resnega zapleta ali dodatnih poškodb.«

Po navedbah zdravnika Arha, ki je sodeloval v reševanju, so huje poškodovani utrpeli poškodbe spodnje okončine, zgornje okončine, eno hujšo poškodbo glave in prsnega koša. Vsi trije so sicer zunaj življenjske nevarnosti. Vseh pet poškodovanih sicer ostaja na zdravljenju v UKC Ljubljana oziroma Splošni bolnišnici Jesenice.

Nevarne opasti in klože

Brajnika pa je dejal, da so bili po trenutno razpoložljivih informacijah pohodniki ustrezno opremljeni, a so bile vremenske razmere zelo »mešane,« spremenljive. Če se je v enem trenutku videlo skoraj v dolino, pa sta že v naslednjem trenutku sledila megla in močno sneženje. Poudaril je, da stopnja nevarnosti snežnih plazov glede na ocene Agencije RS za okolje sicer ni velika, a je območje nevarno zaradi opasti in klož ter zaledenele podlage v sami strukturi snežne odeje. Koordinacija vseh ekip je bila po njegovih navedbah na visokem nivoju, nadaljnji postopki policije, v okviru katerih želijo razjasniti okoliščine nesreče, pa so že v teku.

Reševalcem se je na vladnem profilu na Twitterju zahvalil tudi premier Robert Golob. »Hvala vsem reševalnim ekipam za trud in požrtvovalnost v izredno zahtevni reševalni akciji na Mali Mojstrovki. Poškodovanim želim čim hitrejše okrevanje,« je navedel.