Nekateri starši se ne želijo ločiti od svojega otroka, drugi nimajo dovolj denarja za lastni delež in nakup vseh potrebnih stvari za letovanje, tretji pa menijo, da njihov otrok pač ne potrebuje počitnic na morju in ga s tem sploh ne seznanijo. Po drugi strani pa so omejeni tudi osebni zdravniki, ki letovanja predpisujejo.

Osebni zdravniki so tisti, ki odločajo, kateri otrok je upravičen do zdravstvenega letovanja in kateri ne. Kriteriji so precej strogi – eden izmed pogojev je ta, da otrok vsaj trikrat v letu obišče zdravnika zaradi raznih obolenj ali da je vsaj tri dni hospitaliziran. Nekateri prostovoljni delavci RK so mnenja, da bi morali kriterije prevetriti in jih na novo definirati. Med drugim poudarjajo, da bi lahko v Punat poslali tudi »malo bolj zdrave otroke«. Tako bi večino prostih mest lažje zapolnili, hkrati pa bi razveselili vse tiste, ki bi radi šli na morje, pa sedaj ne morejo. Otroški zdravniki in pediatri so že prejeli letošnje obrazce za zdravstvene napotitve na letovanje v Punat.

Izpolnjene bodo poslali na najbližje Območno združenje RK, kjer starši uredijo prijavo. Zdravstveno letovanje v višini 60 odstotkov sofinancira ZZZS, preostalo pa morajo zagotoviti starši sami. Ponekod jim sicer še tega ni treba. Polna cena za deset nočitev je letos 500 evrov in je za okoli 50 evrov višja v primerjavi z lanskim letom. Strošek staršev torej ni zanemarljiv in znaša 200 evrov. K temu je seveda treba prišteti še ustrezna oblačila, obutev, pripomočke za osebno higieno, žepnino … Glede na to, da smo se znašli v letu nenormalnih podražitev, bo marsikdo verjetno zelo težko našel denar za letovanje, ki bi sicer pripomoglo k izboljšanju zdravstvenega stanja otroka in imunskega sistema. Bivanje v Punatu je namreč še posebej primerno za otroke s kroničnimi obolenji dihal, astmo, okvarami lokomotornega aparata, raznimi alergičnimi obolenji kože in drugo. V Območnih združenjih RK se zato na različne načine trudijo, da pomagajo staršem pri plačilu lastnega deleža. Letovanja v Punatu se vsako leto udeležijo tudi otroci iz socialno ogroženih družin, sicer v manjšem deležu. Nekaterim sredstva zagotovijo s pomočjo donacij ali pa krajevnih organizacij RK, ponekod letovanja sofinancirajo tudi občine. Letovanje od leta 2015 traja samo deset dni, prej so bili otroci v Punatu kar tri tedne. Ker so imeli vse več težav zaradi domotožja, so število nočitev zmanjšali, izmen pa povečali.

Punat, letovanje
Črtomir Goznik
V Punatu so večinoma otroci, ki jih pestijo zdravstvene težave.

Iz Ptuja in okolice gre na letovanje vse manj otrok

Na Območnem združenju RK Ptuju zadnjih nekaj let opažajo, da je zanimanje za letovanje v Punatu v upadu. Eden izmed razlogov je po mnenju sekretarke Marjane Cafuta višina doplačila k stroškom letovanja, ki ga marsikdo ne zmore zagotoviti. Na združenju žal nimajo na razpolago sredstev, s katerimi bi lahko staršem še dodatno pomagali. Tudi donacije se za ta namen iz leta v leto zmanjšujejo. Kljub temu gre vsako leto v Punat tudi nekaj otrok iz socialno ogroženih družin, potrebna sredstva pa prispevajo krajevne organizacije RK. Opažajo sicer, da so se številke začele zmanjševati po epidemiji, takrat so izgubili kar nekaj otrok iz občine Kidričevo, ki so letovali s pomočjo tamkajšnje občine. Nekateri so se preusmerili k Zvezi prijateljev mladine, ki prav tako organizira počitnice za otroke. Nekaj pa je k temu pripomoglo tudi dejstvo, da se socialne stiske poglabljajo. Marsikatera družina se za letovanje ne odloči, saj nimajo dovolj denarja, da bi lahko otroka na počitnice poslali tako oblečenega ali s takimi stvarmi, da mu ne bi bilo ob tem neprijetno. Pred časom so se sestali tudi z otroškimi zdravniki in skupaj z njimi iskali rešitve, da bi kaj več otrok lahko poslali v Punat. Do danes nekega večjega učinka tega srečanja ni bilo.

V Ormožu vedno težje prepričajo starše, da bi svoje otroke poslali na letovanje

Območno združenje RK Ormož bo imelo letos za zdravstveno letovanje otrok v Punatu na razpolago okoli 55 prostih mest. Točno število bo znano, ko bo tudi uradno potrjeno od ZZZS. Po besedah sekretarke Bože Antolič je mest dovolj. Če bi se slučajno zgodilo, da bi imeli več otrok, kot je kvota, bi poiskali druge rešitve. V preteklih letih so v takih primerih koristili proste kapacitete drugih območnih združenj ali letovanje financirali s sredstvi, ki jih za sofinanciranje tovrstnih letovanj namenja ormoška občina. »Vsako leto nam nekaj mest za letovanja ostaja, prihaja tudi do odpovedi. Ugotavljamo, da je najtežje prepričati starše, ki se preživljajo z denarnimi socialnimi pomočmi, da pa so najbolj hvaležni za brezplačna letovanja zaposleni starši z minimalnimi dohodki.« je povedala Antoličeva in dodala, da je največ odvisno od zainteresiranosti staršev. Tistim, ki se na njih obrnejo, v veliki večini letovanje tudi omogočijo in uredijo. Prav tako priskočijo na pomoč staršem, ki ne zmorejo plačati prispevka za zdravstveno letovanje. Letovanje pa omogočajo tudi otrokom iz socialno ogroženih družin. »Velike napore vlagamo v to, da njihove starše prepričamo, da jih pošljejo na brezplačno letovanje. Organiziramo tudi druge počitniške aktivnosti, kot je na primer tabor na Treh kraljih. Slednjega smo morali zaradi premajhnega zanimanja staršev in otrok zadnja leta odpovedati. Staršem bi načeloma pomagali tudi pri nakupu oblačil in drugih stvari, ki jih otrok na takem letovanju potrebuje, vendar večine tudi to ne prepriča.«

hrvaska, krk, morje, plaza, bobo
Bobo
Bivanje v Punatu je še posebej primerno za otroke s kroničnimi obolenji dihal, astmo, okvarami lokomotornega aparata, raznimi alergičnimi obolenji kože in drugo.

Hojnikova: »Starši se ne želijo ločiti od otrok«

Statistika Območne organizacije RK Slovenska Bistrica je nekoliko bolj spodbudna. V zadnjih petih letih so v Punat peljali 391 otrok. Letos imajo na voljo 90 mest, kar je za zdaj dovolj. Otroke iz socialno ogroženih okolij vključujejo na letovanja v Zdravilišču RKS Debeli rtič, nekaj tudi v Punatu. Letovanje omogočimo s sredstvi, zbranimi v raznih solidarnostnih akcijah, in donatorskimi sredstvi podjetij. »Velikokrat se zgodi, da starši vedo za možnost letovanja, otrok pa ne prijavijo. Običajno je razlog, da se ne želijo ločiti od otrok. Včasih pa se tudi zgodi, da otrok ne želi na letovanje,« je povedala sekretarka Petra Hojnik. Po njenem mnenju so taka letovanja še posebej pomembna za otroke z zdravstvenimi težavami in otroke iz socialno šibkih družin. »Pomembno je, da so otroci v družbi sovrstnikov, da širijo krog prijateljev, da skozi različne aktivnosti razvijajo svoje potenciale. Otroke usmerjamo v igro ter gibalne in socialne aktivnosti. V časih, ki niso enostavni, so nasmeški na obrazih otrok, ki jim Rdeči križ omogoči letovanje, zagotovo največje darilo. Med njimi so tudi otroci, ki sicer počitnic ob morju ne bi nikoli doživeli,« je še dodala Hojnikova.