Iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so sporočili, da se je zaradi izjemno velikega števila obiska urgentnih pacientov, ki potrebujejo internistično in infekcijsko prvo pomoč, na obeh urgencah UKC Ljubljana podaljšal čas zdravstvene obravnave pacientov.

"V UKC Ljubljana smo aktivirali vse prostorske vire v skladu s protokolom za povečan priliv pacientov na urgenco, in sicer z osredotočenostjo na hitrejšo zdravstveno obravnavo in nameščanje pacientov na vse razpoložljive posteljne kapacitete naše bolnišnice," so v sporočili za javnost zapisali na straneh UKC Ljubljana.

Ob tem so še dodali, da bodo vsi pacienti ustrezno oskrbljeni. Prosijo pa za razumevanje in potrpežljivost.

Predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je za Televizijo Slovenija pojasnila, da se na kliniki razmeram skušajo čimbolj prilagoditi. Kadrovsko so se nekoliko okrepili, ker so jim prišli pomagati tudi zaposleni iz drugih enot kliničnega centra, kar so uredili že pred prazniki, saj so pričakovali večji pritisk, je povedala.

"Seveda je pa število postelj omejeno, zato je treba marsikoga dati domov ali pa koga hitro odpustiti, zato mora marsikdo počakati tudi na hodniku, da so izvidi gotovi, da vidimo, ali se bo izboljšal po terapiji in šel lahko domov," je dejala.

Odzvali so se tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides

Na novico o povečanih obremenitvah urgenc v UKC Ljubljana so se odzvali v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. "Za javnim opozorilom, ki je na prvi pogled birokratsko suhoparno, se skrivajo stiske bolnikov in zaposlenih v zdravstvu. Ljudje so 'zdravljeni' na hodnikih infekcijske klinike in internistične prve pomoči predvsem zato, ker ni nikogar, ki bi jih lahko sprejel v varno obravnavo na oddelke. Situacija ni posebnost glavnega mesta, s podobnim se soočajo vse slovenske bolnišnice," so opozorili.

Dodali so, da se slovensko zdravstvo sooča s pomanjkanjem zdravnikov, medicinskih sester in drugega osebja, oddelki pa se zapirajo predvsem zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra, čeprav ima Slovenija po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj nadpovprečno število osebja v zdravstveni negi in globoko podpovprečno število zdravnikov.

"Spoštovane prebivalke in prebivalci. Zahvaljujemo se vam za potrpežljivost pri obisku zdravstvenih ustanov. Prosimo vas, da razumete stisko naših zdravnikov, sester in vseh sodelavcev, ki jih država postavlja na prvo bojno linijo v premajhnem številu, preslabo opremljene in še slabše organizirane. Postavlja jih v stanje, ki ga odločevalci nikoli ne vidijo in ne občutijo, saj živijo nad njim," so še poudarili v Fidesu.