Predsednik Sodnega sveta Vladimir Horvat je za medije dejal, da bodo najkasneje do torka na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti določb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki urejajo plače sodnikov. Ob tem bodo podali predlog, da ustavno sodišče določi način izvršitve junijske odločbe o plačah sodnikov.

Sodni svet kot primerno začasno in delno rešitev, usmerjeno v odpravo neustavnosti, ocenjuje predlog ministrstva za pravosodje. Skladno s tem predlogom bi sodnikom za opravljanje funkcije zagotovili mesečni dodatek v višini 1071,59 evrov bruto, ki naj bi se izplačal od 1. junija lani, torej od izdaje ustavne odločbe.

Horvat je poudaril, da predlagana rešitev ne pomeni uresničitve odločbe ustavnega sodišča v celoti. Pričakuje, da bo izvršilna oziroma zakonodajna oblast neustavnost odpravila takoj, ne glede na postopek pred ustavnim sodiščem. "Pri vprašanju spoštovanja odločbe ustavnega sodišča gre za bistvo načela pravne države, ki ni povezano s celovitim urejanjem plačnega sistema v javnem sektorju, na kar se v javnosti sklicujejo najvišji predstavniki izvršilne oblasti," je dejal Horvat.

"Za nas neizvršitev ustavne odločbe, pri čemer gre že za zamudo pri uresničevanju te odločbe, predstavlja grobo kršitev ustavnega reda, predvsem pa načela materialne neodvisnosti sodstva, pa tudi kršitve prava EU," je dejal Horvat. Sodstvo pa je pozval, naj kljub kršitvam temeljnih ustavnopravnih načel zakonodajne in izvršilne oblasti še naprej deluje "kot dostojanstven varuh ustavne ureditve, ki državljanom in ostalim zagotavlja sodno varstvo".

Dejal je, da se bodo glede na odziv zakonodajne in izvršilne veje oblasti odločili o stopnjevanju ukrepov pred evropskimi institucijami. "Možna je pritožba zaradi kršitve prava EU na Evropsko komisijo, pa tudi pobuda, da Evropska komisija vloži tožbo proti Republiki Sloveniji," je pojasnil.

Sodni svet je sicer izrazil ogorčenje, ker se četrtkove seje sveta predsednik vlade Robert Golob in predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič nista udeležila, udeležbe pa nista niti opravičila. Iz kabineta predsednika vlade so v četrtek sporočili, da so plače sodnikov neustrezne. Toda izpostavili so, da je uresničitev omenjene ustavne odločbe vezana na uveljavitev celotne plačne reforme.

Sodniki so sicer v sredo začeli opozorilni protest, ki bo trajal do 24. januarja. Za to so se odločili zaradi nespoštovanja ustavne odločbe, v kateri je sodišče junija lani ugotovilo, da so sodniške plače prenizke. Med protestom se bodo sodniki, ki vodijo postopke v posameznih zadevah, sami odločali, ali bodo že razpisane naroke preklicali.