Zaposleni na upravnih enotah so stavkali že novembra lani, a od takrat po besedah predsednika sindikata Frančiška Verka, v pogajalskem procesu ni bilo nobenega napredka. Zaradi tega so se odločili za vnovično stavko, da z njo izpostavijo problematiko in skušajo urediti slabe razmere, ki vladajo na upravnih enotah, zaporih in državnih inšpektoratih. Datum stavke je predviden za 29. 30. in 31. januar, za stavko pa se je do tega četrtka odločilo že 24 upravnih enot, vključno z ljubljansko.
V SDOS-ovem pozivu vladi so med drugim poudarili, da se že skoraj desetletje borijo za ureditev kadrovskih razmer in slabih plač na upravnih enotah, ki jih zapuščajo prepotrebni uradniki. Med drugim so omenili vse daljše vrste tujcev pred okenci upravnih enot, po njihovih navedbah "gredo nerešeni upravni postopki v več deset tisoč".
Kritični so bili do ministra za javno upravo Franca Propsa, ki da bi moral vedeti, da gre pri stavki za skrajni ukrep uslužbencev upravnih enot, ki ne vidijo drugega izhoda. "Pričakujemo, da se bo minister za javno upravo ognil nepotrebnim zaostrovanjem, ki pa bodo žal nujna, če ne bo več mogoče primerno spoštljivo in intenzivno sodelovati ter na ta način zagotoviti, da bo uslužbencev upravnih enot dovolj in bodo za delo tudi primerno motivirani," so zapisali.
Na področju uprave za izvrševanje kazenskih sankcij so izpostavili problem prenatrpanosti zaporov in vse hujše pomanjkanje pravosodnih policistov, ki da je posledica njihovih slabih plač. Po njihovih navedbah primanjkuje najmanj 10 odstotkov pravosodnih policistov in drugih strokovnih delavcev, njihovo delo pa že več kot dve desetletji krpajo z obveznim nadurnim delom in tudi z načrtnim zmanjšanjem posadk pravosodnih policistov pri rednem varovanju v zavodih ter pri spremstvih ter varovanjih zapornikov izven zavodov.
"Pravosodni policisti enostavno nimajo prepotrebnega časa za normalen počitek in za normalno socialno življenje ter seveda tudi za permanentno strokovno izobraževanje in usposabljanje v borilnih veščinah, čeprav je vse našteto ključnega pomena za varno, strokovno in normalno delovanje slovenskega zaporskega sistema," so navedli. Opozorili so tudi na nevarnosti, s katerimi se pravosodni policisti zaradi opisanih razmer srečujejo. Dodatno varnostno tveganje po njihovih navedbah povzroča tudi prezasedenost v zaporih.
Glede dela inšpektorjev pa so zapisali, da se bistveno razlikuje od upravnega uradniškega dela in ima več skupnih značilnosti z delom drugih pooblaščenih uradnih oseb, zato želijo, da se delo inšpektorjev uredi v ustreznem stebru javnih uslužbencev. Vrednotenje njihovega dela pa mora po njihovem prepričanju odražati pristojnosti, strokovnost in odgovornost dela inšpektorjev.
Komentarji