Na Sežanskem je čutiti precej nejevolje na račun dela lokalne upravne enote (UE). Ta pokriva območje nekoč velike enotne sežanske občine, zdaj so tam štiri občine, vsaka s svojimi prostorskimi načrti in akti.
Pripombe na račun UE je slišati predvsem iz podjetniških vrst, svoje je povedala koordinacija županov občin, oglašajo se posamezniki, skupna rdeča nit jim je trditev, da zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na Upravni enoti Sežana močno trpi njihov posel. Občine tudi skrbi, ali jim bo uspelo črpati evropska sredstva.
Ni kriva le UE
»Težave se pred upravno enoto začnejo že na občini, ker že tam ne izdajo mnenj v zakonskih rokih. Potem ljudje oddajajo nepopolne vloge. UE po zakonu pozove občino, da dopolni vlogo, in tako se začenja začaran krog, ko se vloge dopolnjujejo v nedogled. Verjetno bi vsem olajšalo delo, če bi rekli: prinesite še teh osem manjkajočih papirjev, ne pa, da se za vsak manko posebej izda zahteva po dopolnitvi. Kolikor vemo, je v drugih UE to drugače. Povedo, kaj vse še manjka, in tako postopek hitreje steče,« pravi predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOPZ) Sežana Marko Svetina.
Zakonski rok za izdajo dovoljenj je 60 dni od popolne vloge, tudi drugod je treba za gradbeno dovoljenje čakati čez rok. »Vsekakor bistveno manj kot v Sežani,« poudarja Svetina in dodaja: »Po njihovih podatkih in statistikah je vse v redu, oni delajo po zakonu, tako se branijo. V resnici pa se pridobivanje dovoljenj zavleče na leto, leto in pol.«
Svetina navaja primer: »Gradbeno dovoljenje za hišo v Postojni obsega nekaj listov, pri nas pa je napisano na desetih, enajstih, v dovoljenje se vpisujejo vsebine mnenj. Mislim, da si sami nalagajo dodatno delo.«
Na težave opozarjajo tudi občani. Tudi ti so se obrnili na lokalno OOPZ. »Nekdo z drugega konca Slovenije si tu gradi hišo, svojo nepremičnino proda. Potem pa se tu zaplete z uporabnim dovoljenjem. Če ga nimaš, ne moreš dobiti hišne številke, težave so pri vpisu v vrtce, šole. Uradno nisi sežanski občan. Kolikor vemo, obravnavajo tudi še vloge izpred dveh let.«
OOPZ je dobila precej pripomb podjetnikov, nekateri so se odločili, da ne bodo čakali. »Če od ideje do vselitve šteješ v letih, boš najbrž iskal kraj, kjer bo vse potekalo bistveno hitreje. Svet se zdaj prehitro vrti, da mu administracija ne bi sledila. Verjamem, da imajo kadrovske težave in da so plače prenizke, ampak za to mora poskrbeti država. Imajo pa te iste plače tudi drugod, kjer vse poteka veliko hitreje. Problemi so povsod, tudi pri zaposlovanju tujcev. Pravijo, da delajo tudi ob sobotah, mi premika nismo opazili,« končuje Svetina.
Občine so tudi kritične
O problematiki izdajanja dovoljenj na UE Sežana se je pogovarjala tudi koordinacija županov kraško-brkinskih občin, pripombe, ki jih prejemajo, se nanašajo na praktično vsa področja, predvsem pa na izdaje gradbenih in uporabnih dovoljenj.
Na sežansko občino so novinarji Primorskih novic povprašali, ali podjetniki in občani nanjo naslavljajo pritožbe. »O dolgotrajnih postopkih je bila občina obveščena od občanov, podjetij in tudi posameznih projektantov. O točni številki pritožb ni mogoče govoriti, saj gre za pritožbe v obliki telefonskih klicev, na sestankih, na dogodkih ter na ulicah, in to županu, občinskim uslužbencem ter občinskim svetnikom. Ne nazadnje je bila omenjena problematika tudi predmet razprave na 11. redni seji občinskega sveta in več koordinacijah županov kraško-brkinskih občin.«
Na občini pravijo, da so UE večkrat pozvali k pospešenemu reševanju gradbenih zadev. Na UE pa so jim odgovorili, da se vloge obravnavajo v datumskem zaporedju sprejema oziroma v vrstnem redu glede na datum vložitve.
Na vprašanje, kakšne težave ima na tem področju Občina Sežana, tudi v luči črpanja državnih ali evropskih sredstev, so iz kabineta župana odgovorili: »Kljub zavedanju potrebe po spoštovanju načela enakopravne obravnave vseh vlog je težko razumeti, da pristojne službe v kontekstu velike količine zaostalih zadev niso sposobne prepoznavati niti pomena javnega interesa. Konkretno gre za naložbe, ko je pridobitev dovoljenja do določenega roka pogoj za pridobitev finančnih sredstev iz državnih ali evropskih skladov. Slednje je med drugim tudi v nasprotju z javnim pozivom ministrstva za javno upravo, ki je med drugim nalagalo, da je med nujne oziroma bistvene naloge v času stavke sodila izdaja oziroma pridobitev gradbenega dovoljenja do določenega roka, ko je le-to pogoj za pridobitev finančnih sredstev. Tu je govora predvsem o gradnji vrtcev, šol in podobnih investicijah, ki so nesporno v javnem interesu. Občina Sežana tako še vedno pričakuje spremembo gradbenega dovoljenja za novo glasbeno šolo.«
Kaj še vpliva na zamude pri izdaji dovoljenj? Kup nepopolnih vlog.
Na čas, ki mine od vloge do izdaje gradbenega dovoljenja, gotovo v veliki meri vpliva že sam vložnik. Bolj ko je vloga popolna, hitrejši bo postopek. Da so že vložniki površni, smo se prepričali tudi sami ob pogledu na nekatere dokumente, ki jih kolegi hranijo v uredništvu Primorskih novic.
Zamude pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj so zaradi različnih razlogov. Nekaj k temu pripomorejo tudi dokaj pogoste spremembe zakonodaje, po drugi strani pa se zdi, da marsikateri biro, arhitekt ali izvajalec vzame več strank, kot jih objektivno zmore. Zakaj bi sicer ti, ki jim stranke plačujejo in bi morali poznati zakonodajo na svojem področju, tolikokrat dopolnjevali vloge?
Nekaj grehov ima prejšnja sežanska občinska oblast. Tako je Upravno enoto (UE) Sežana »pozabila« seznaniti s prijavo začetka gradnje razvpitih žarometov, ki na stadionu še vedno ne svetijo. Ti so bili postavljeni tik pred lokalnimi volitvami novembra 2022, občina pa je UE z dopisom o začetku gradnje obvestila šele 3. avgusta 2023, torej več kot pol leta po dokončanju del. Gradbeno dovoljenje je bilo izdano že 25. februarja 2021, šele leto in pol zatem pa je bil objekt postavljen.
Na osnovi dokumentacije za nekatere projekte izhaja, da so bila gradbena dovoljenja, ko so bile vloge popolne, izdana bistveno pred zakonskim rokom 60 dni – za razširitev pokopališča v Sežani v mesecu dni od popolnosti vloge. Zavleklo se je tudi zato, ker občina za lastni projekt ob oddaji vloge ni priložila mnenja o skladnosti z OPN. Vlogo je pooblaščenec Aporia, d.o.o., vložil 29. junija 2021, mnenje občine pa je priložil šele 23. decembra istega leta.
Za nekatere projekte so bila dovoljenja izdana še isti dan, ko je bila vloga popolna, recimo za spremembo gradbenega dovoljenja za prenovo in prizidavo OŠ Divača. Z osmimi dopolnitvami je ves postopek trajal nekaj več kot štiri mesece.
So pa tudi vloge za zemljišča, kjer gradnja ni možna. Za kanalizacijo Ograde v Sežani je bila lani vložena prošnja za gradbeno dovoljenje za zemljišče, na katerem ni pravice graditi. Na Kozini je bilo pri vlogi za razširitev čistilne naprave ugotovljeno, da tam ni pravice graditi, enako za komunalno kanalizacijo na krožnem križišču v Divači.
Za gradnjo komunalne infrastrukture v občini Hrpelje-Kozina je moral pooblaščenec Krasinvest, d.o.o., vložiti kar pet dopolnitev. Med drugim tudi dopolnitev mnenja o izkazani pravici graditi, preden je bila lahko 1. februarja lani izdana odločba. Tedaj je minilo 22 mesecev od začetka postopka. Za Inkubator na Kozini je bilo potrebnih kar 19 dopolnitev, tudi zato, ker niso bile priložene priglasitve stranskih udeležencev. In takih nepopolnih vlog je bilo in jih je še zelo veliko.
Komentarji