Odpoved je posledica dogodkov, ki so se začeli 19. avgusta letos, ko dosedanje profesorice psihologije in Miklavčičeve prijateljice Lučke Markič niso izbrali za delovno mesto učiteljice psihologije na šoli.
Spomnimo, Markičeva se je na šoli zaposlila 1. septembra lani. Sporočila je, da je imela »na Gimnaziji Koper dve pogodbi, obe za dobo do dveh let. Ena (80-odstotna) je vključevala nadomeščanje bolniško odsotne delavke, druga (20-odstotna) pa je vključevala informacije, da imam možnost dveh let opravljanja strokovnega izpita in se potem pogodba takoj spremeni v pogodbo za nedoločen čas.«
Izpita ni opravila v celoti
Kot nam je še sporočila, naj bi ji Gimnazija Koper v tem času plačala pedagoško-andragoško izobraževanje in pristop k izpitu, ki pa ga ni opravila v celoti. Zaupala nam je, da ni opravila izpita iz slovenskega knjižnega jezika. »Situacija v šolstvu pa je takšna, da ima zaposleni pravico do dveh let – tako je namreč zapisano v pogodbah za zaposlitev –, da opravi strokovni izpit,« zatrjuje Lučka Markič.
Z letošnjim šolskim letom pa so na Gimnaziji Koper – na podlagi razpisa – izbrali novo profesorico psihologije, šlo naj bi za Marino Makor. Kot navaja Miklavčič, naj bi šlo za svakinjo skladatelja Andreja Makorja, ki prav tako občasno poučuje na koprski gimnaziji. S takim razpletom sta bila tako Lučka Markič kot Miklavčič izjemno nezadovoljna, saj naj bi Markič izpolnjevala vse pogoje za zaposlitev. »Ne izpolnjuje jih,« je tedaj zapisal ravnatelj Bruno Petrič. Markičeva in Miklavčič naj bi tudi zahtevala ponovitev razpisa za delovno mesto profesorja psihologije. Na gimnazijo smo se zato obrnili z vprašanjem, ali bodo razpis ponovili, a so nam odgovorili, da je razpisni postopek zaključen.
Nevio Miklavčič naj bi vstopil v ravnateljevo pisarno in zahteval osebne podatke izbrane kandidatke, hkrati pa grozil in zahteval spremembo odločitve.
Miklavčič naj bi grozil tudi z inšpekcijo
Ravnateljeva odločitev je, kot piše v besedilu izredne odpovedi, ki jo hranijo v uredništvu Primorskih novic, sprožila Miklavčičevo agresivno vedenje. 20. avgusta naj bi vstopil v ravnateljevo pisarno in zahteval osebne podatke izbrane kandidatke, hkrati pa grozil in zahteval spremembo odločitve. Svoje vedenje naj bi še stopnjeval, grozil ravnatelju in drugim zaposlenim ter napovedoval prijave inšpekcijam. »Če je ravnatelj moje besede razumel kot tiste s povišanim tonom, se mu ob tem opravičujem, saj to ni bil moj namen,« je zapisal Miklavčič. »Kar se tiče pa inšpekcij, lahko potrdim, da je tedanja profesorica psihologije Lučka Markič po uradnih, zakonitih poteh poslala pritožbo, v kateri izraža nezadovoljstvo z izbiro kandidata za delovno mesto,« je dodal.
O vojni in miru
21. avgusta je Miklavčič ravnatelju in njegovi namestnici Tjaši Poljšak Miklavec poslal elektronsko sporočilo, v katerem o Lučki Markičnavaja, da njena »težnja po mestu profesorice psihologije na Gimnaziji Koper in uresničitev te želje pomeni mir. Neuresničitev te želje pa bi pomenila vojno, ki bi jo ona zagotovo preživela, ker ima vso mojo podporo. Posledice te vojne pa bi lahko bile pogubne za koga, ki je trenutno na nasprotnem bregu.«
Dodal je še, da ima tako ravnatelja kot namestnico rad in da si »nikakor ne bi želel, da bi se vama kaj hudega dogajalo ali zgodilo, pa ne po moji volji«.
Drugi zaposleni so bili, kot navajajo v odpovedi, ob tem prestrašeni, nekateri so zapuščali prostore, zaklepali pisarne in iskali pomoč pri ravnatelju. Zaradi njegovega vedenja so bile odpovedane delovne konference, kar je resno oviralo delovni proces na šoli. Miklavčič naj bi kričal in mahal z rokami, kar je močno prestrašilo prisotne, še posebej sodelavko, profesorico italijanščine Nedo Pavlin Masle.
Miklavčič sicer na obtožbe o grožnjah odgovarja, da besedi vojna in mir pojmuje kot frazi, ki »opredeljujeta Lučkino doživljanje ob izgubi službe, saj je bil to zanjo močan in stresen dogodek, ki bi jo lahko privedel tudi do depresivnih stanj«, je zapisal. Obenem se sodelavcem za izrečeno opravičuje, če so si besede interpretirali kot grožnje.
Posredovala naj bi celo policija
Kot še navajajo v odpovedi, naj bi Miklavčič poleg sodelavcev na gimnaziji nadlegoval tudi zaposleno na Osnovni šoli Koper, kjer je zahteval informacije o izbrani kandidatki Marini Makor. Šola naj bi o tem obvestila tudi policijo, ki je kasneje intervenirala na Miklavčičevem domu, kar je Miklavčič potrdil. »V ponedeljek, 26. avgusta, ob 7. uri sem bil na Policijski postaji Koper, podal pisno izjavo in odšel. Takrat je policist menil, da bosta na moj naslov prispeli dve ovadbi. Pa nista in ne bosta!« trdi Miklavčič.
»Nadaljevanje delovnega razmerja ni mogoče«
Zaradi vseh teh kršitev je ravnatelj Petrič ocenil, da nadaljevanje delovnega razmerja ni mogoče, saj da so bile kršene številne delovne obveznosti, vključno s pravicami do osebnega dostojanstva in varnosti.
Sicer pa smo, potem ko so nam zagotovili, da je razpisni postopek zaključen, na gimnazijo naslovili tudi vprašanje, ali je pri tem šlo za ponovitev razpisa, kot sta sprva zahtevala Miklavčič in Markič, a nam doslej še niso posredovali odgovora.
V odpovedi tudi navajajo, da naj bi bila Lučka Markič Miklavčičeva partnerica, a to Miklavčič odločno zanika. Kot navaja, je nekdanja sodelavka zgolj prijavljena na njegovem stalnem naslovu, saj da je z njo sklenil najemno pogodbo. »Lučko poleg tega tudi podpiram pri njeni poti profesorice psihologije, saj menim, da svoje delo opravlja korektno in profesionalno,« je zapisal Miklavčič.
Med dijaki sicer zelo priljubljeni profesor Miklavčič, ki se je na koprski gimnaziji zaposlil s 1. septembrom leta 2008, tako zapušča delovno mesto. Kdo bo prevzel njegove dijake, za zdaj ostaja neznanka. Kot piše na spletni strani zavoda za zaposlovanje, se je včeraj iztekel rok prijave na delovno mesto učitelja fizike na Gimnaziji Koper. Po naših informacijah je svojo prijavo poslal tudi Miklavčič.
Komentarji