Po naših podatkih naj bi samo na območju Upravne enote Laško do danes odkrili kar 50 prijav takšnih goljufij. Kako je to mogoče in ali takšnih goljufij res ni mogoče preprečiti? Zadevo preiskujejo tudi kriminalisti.

Kot so dejali v Upravni enoti Laško, so bila v vseh do zdaj odkritih primerih predložena tudi soglasja lastnikov z vsemi podatki. Torej z rojstnimi podatki, naslovi in njihovimi lastnoročnimi podpisi. »Zato najprej na morebitno zlorabo nismo posumili. Ko so začeli k nam prihajati lastniki stanovanj in preverjati prijave na svojih naslovih, smo posumili, da gre za ponarejanje podpisov lastnikov stanovanj na predloženih soglasjih,« so nam odgovorili v Upravni enoti Laško.

Upravni organ namreč prijave prebivališč uredi na podlagi Zakona o prijavi prebivališča. Pravna podlaga v tretjem odstavku 7. člena določa, da mora prijavitelj ob prijavi navesti resnične podatke, ki jih potrdi z lastnoročnim podpisom. Nadalje zakon v četrtem odstavku istega člena določa, da je treba ob prijavi predložiti dokazilo o pravici do prebivanja na določenem naslovu. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, štejejo izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, dokazilo o užitku, rabi ali služnosti stanovanja, dokazilo o stavbni pravici, dokazilo o preužitku, soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca.

Na vprašanje, ali bi lahko takšni primeri kazali na možnost, da je v nepravilnosti vpleten kdo od zaposlenih, v upravni enoti jasno odgovarjajo, da zavračajo vsako možnost, da so v dogajanje vpletene uslužbenke Upravne enote Laško.  »Te so takoj, ko so posumile, da gre za zlorabe, obvestile sodelavko, ki dela na področju ugotavljanja prebivališč, in ta je stopila v stik s policijo.«