Na kongresu, na katerem bo stranka predstavila tudi vsebinska izhodišča za nadaljnje delo, je ob članih in podpornikih stranke opaziti večino njenih vidnejših predstavnikov, ni pa med njimi nekdanje predsednice in evropske poslanske Ljudmile Novak ter soustanovitelja stranke in predsednika osamosvojitvene vlade Lojzeta Peterleta.
Slednji je že v preteklih mesecih menil, da bi moralo vodstvo stranke razmisliti o nadaljnji smeri NSi, pred današnjim kongresom pa je svojo odsotnost vodilnim v stranki sporočil že vnaprej. "Nisem se strinjal s piarovsko igrano 'sredino', tudi ne z brezumnim skokom v hrbet Janši, s katerim smo bili trikrat v vladi. ... Tudi me ni navduševalo poudarjanje, da smo edini naredili generacijski prelom. Premalo nas je, da bi se 'prelamljali', boljše bi bilo spoštljivo medgeneracijsko sodelovanje," je Peterle po poročanju POP TV zapisal vodilnim v stranki pred današnjim kongresom.
Obenem je za televizijo ocenil, da če volijo med enim in istim obrazom, to ne more prinesti sprememb, sedanje vodstvo pa da ne more zagotoviti preloma, saj je je imelo za to že precej časa. Meni tudi, da Tonin z mesta evropskega poslanca stranke ne bo zmožen učinkovito voditi.
Medtem pa aktualno vodstvo stranke ocenjuje, da poenotenje okoli enega kandidata kaže na stabilnost in trdnost stranke ter njeno konsolidacijo pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami.
Tudi vodja strankinih poslancev Janez Cigler Kralj je zatrdil, da so ocenili, da so razmere v Sloveniji takšne, da je čas, da se osredotočijo na prihodnje volitve v DZ, če hočejo pripraviti dobro alternativo aktualni vladi. "Zdaj je čas, da stranka strne vrste, se konsolidira okrog predsednika Mateja Tonina," je dejal. Obenem je ocenil, da je Tonin kljub mandatu evropskega poslanca v Bruslju prisoten v stranki in se njegova odsotnost v delovanju stranke ne pozna.
Cigler Kralj obžaluje odsotnost nekaterih vidnejših članov, saj da je kongres najboljši, če so prisotni vsi, če se sliši tudi kakšna kritična beseda ali drugačen pogled na sedanjost in prihodnost stranke. Tako Vrtovec kot Cigler Kralj pa sta prepričana, da bo po naslednjih volitvah čas za desnosredinsko vlado. Vrtovec meni, da Slovenija stopa na pot političnih sprememb, po mandatu aktualne vlade pa da bo prišlo do novega okvirja, nove politične opredelitve, kdo bo sploh še želel sodelovati v vladi, ki jo vodi Robert Golob.
Komentarji