Konec leta 2022 so predsednik državnega sveta Marko Lotrič, večinski lastnik Postojnske jame Marjan Batagelj in  eden največjih dobaviteljev slovenskega zdravstva Andrej Marčič – če naštejemo le nekaj imen slovenske podjetniške srenje – svojim podjetjem prodali lastniške deleže. Na ta način so še izkoristili ukrepe, ki jim jih je zadnja vlada Janeza Janše »podarila« v obliki ugodne davčne politike, veljati pa so prenehali 1. januarja 2023 z novelo zakona o dohodnini, ki jo je vlada Roberta Goloba pripravila pod taktirko finančnega ministra Klemna Boštjančiča. Ministrstvo za finance je namreč ponovno uvedlo višjo obdavčitev odkupa deležev od svojih lastnikov.

Kot so že v začetku leta 2023 pisali pri portalu necenzurirano, je pred prelomom starega leta v novo prišlo do največjih premikov kapitala na Slovenskem v zadnjem obdobju. Lastniki podjetij so opravili za več kot sto milijonov poslov z deleži v podjetjih in na račun ugodnejšega davčnega režima postali bogatejši za 25 milijonov evrov. Toliko denarja bi morali plačati v obliki dohodnine, če transakcije ne bi izpeljali do konca leta 2022, ko se finančna sredstva, ki so ga jih prodaji deležev dobili lastniki, se niso štela kot dividenda, temveč so bila odavčena enako kot kapitalski dobiček.

Množica transakcij in njihova višina je že tedaj vzbudila pozornost FURS, ki je uvedla izredne nadzore in začela preverjati ozadje teh poslov. Finančne inšpektorice in inšpektorji pa se v primerih, ko ocenijo, da so se lastniki podjetij pri prodaji deležev v podjetjih izogibali plačilu davščin, naslonijo na sodbo vrhovnega sodišča. To je pri odločanju o zakonitosti odkupa deležev v družbi Publikum Hold Deana Čendaka in pokojnega Zvoneta Taljata v celoti pritrdilo finančni upravi.

Kaj sodba pomeni za slovenske podjetnike, ki so svojim podjetjem na veliko prodajali lastniške deleže, in kako je Marko Lotrič svojemu podjetju Meroslovje Lotrič s prodajo svojega lastniškega deleža naložil nezanemarljivo finančno breme, lahko preberete na necenzurirano.si.