Kot je pojasnila prva med poslankami, odloka o razpisu referenduma ni mogoče razveljaviti z umikom zahteve za sklic referenduma ali ga preklicati. Lahko pa, je razložila Urška Klakočar Zupančič, državni zbor sprejeme nov odlok o prenehanju veljavnosti trenutno veljavnega odloka.

Predlog »razveljavitvenega odloka« lahko vloži že en sam poslanec, državni zbor pa o njem odloča po ustaljenem postopku kot v primeru vsakega drugega akta. Predlog najprej prouči zakonodajno-pravna služba državnega zbora in poda mnenje. Nato predlog obravnava kolegij predsednice državnega zbora, pristojni parlamentarni odbor in končno še poslanci na plenarni seji. Po besedah Klakočar Zupančič bi se to, če bo predlog, kot se predvideva, vložen danes, lahko zgodilo do četrtka.

O preklicu posvetovalnega referenduma o JEK 2 so se vse parlamentarne stranke poenotile včeraj.

Dekan ljubljanske pravne fakultete Miro Cerar je za STA včeraj sicer ocenil, da je referendum mogoče preklicati, a le v primeru, da se to stori še pred pričetkom referendumske kampanje (ki bi stekla ta petek, 25. oktobra) in na način, da se kako drugače ne poseže v pravico državljanov do referenduma. To bi državni zbor lahko storil s sprejemom enakega aktom, kot je bil ta, s katerim so referendum razpisali, in z enako zahtevano večino poslanskih glasov. Hkrati pa bi morali ugotoviti še obstoj zelo utemeljenih razlogov za preklic referenduma, je pojasnil nekdanji premier.

Državni zbor je z veliko, skoraj dvotretjinsko večino odlok o referendumu o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo sprejel 10. oktobra. Na glasovanju, ki bi moralo potekati 24. novembra, bi se vprašanje glasilo: »Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?«.