Dvakratni doktor Rok Snežič je ministru Luki Mesecu v zasebni tožbi očital kaznivo dejanje žaljive obdolžitve. Mesec je namreč na predvolilnem soočenju na TV Slovenija marca leta 2022 dejal, da je »Snežič kriminalec, ki kadruje v Janševi vladi, in da ga kazensko preganjajo tudi v BiH, kamor ima prepovedan vstop. Snežič je tudi oseba, ki je zelo blizu nekdanjemu predsedniku vlade Janezu Janši in je preko njega dobil takšen vpliv, da se je na jumbo plakatih v času njegove vlade hvalil, da ponuja roko vsem, ki želijo posle z državnimi podjetji. Z Janšo sta se spoznala v zaporu na Dobu, ko je bil Janša tam zaradi zadeve Patria. Snežič je Janši oziroma njegovi stranki SDS pomagal tudi do posojila v višini 450 tisoč evrov, denar je posodila bosanska državljanka Dijana Đuđić je v svojem zagovoru izpostavil Mesec, kot je poročal Večer. Minister je poudaril, da je sporne besede povedal na soočenju kot odgovor takratnemu premierju Janezu Janši, ker se mu je kot politiku zdelo prav, »da javnosti izve, kakšen politik je Janša in kdo so njegovi prijatelji«.

Snežič je na obravnavi julija letos vse Mesčeve navedbe zanikal. V sodni spis je vložil potrdila o nekaznovanosti v Sloveniji in BiH. Snežič je res bil dvakrat pravnomočno obsojen, »prvič zaradi pranja denarja, ko sem bil obsojen na vikend zapor na Dobu, kar je alternativna zaporna kazen, in 150 tisoč evrov denarne kazni, kar sem poravnal, drugič pa na pogojno kazen zaradi davčne utaje«. V obeh primerih je s tožilstvom sklenil sporazum, obe kazni sta bili izbrisani leta 2022, kar pomeni, da je neobsojen.

Luka Mesec
Jure Klobčar
Luka Mesec je na sodišču vztrajal, da je Rok Snežič kriminalec.

Po poročanju Večera je sodni senat, ki ga je vodila sodnica Barbara Vehovar Meze, sklenil, da Mesec ni storil kaznivega dejanja žaljive obdolžitve. »Sodišče je pri očitkih kaznivega dejanja žaljive obdolžitve tehtalo med dvema pravicama; na eni strani je pravica do svobode izražanja, na drugi pa pravica do zasebnosti. Sklenili smo, da je Rok Snežič javna oseba, ker se kot takšen v javnosti tudi sam predstavlja in zanj zato veljajo drugačna pravila kot za osebo, ki ni javna. Po drugi strani pa je tudi Luka Mesec javna oseba in ima zato pravico izražati mnenja o drugi osebi, še posebej, če je ta javna, sporne besede pa je izrekel na javnem soočenju pred volitvami,« je pojasnila sodnica. Po oceni sodišča je imel Mesec utemeljen razlog verjeti v svoje izrečene besede, ker so mediji poročali, da je bil Snežič v preteklosti pravnomočno obsojen, pri tem pa ni pomembno, ali je bila kazen alternativna, bil je tudi v več kazenskih postopkih.