»Pretresljiv je že občutek panike, ker ne moreš obvladati uma in gibov. Strah te je, ker se ne počutiš varno, zmeden si, ne veš, kaj je res in kaj ni,« pove sogovornica, ki želi ostati anonimna in ji je zelo žal, da se po dogodku ni obrnila na policijo. Ne želimo sejati strahu, je pa nujno znova opozoriti, kako se zaščititi in kako ravnati v vlogi žrtve. »O tem je treba ozaveščati predvsem mladostnike. Pijačo imejte pod nadzorom, bodite pozorni na počutje in čudne reakcije,« opozarjajo na policiji.
In zakaj se o tem ne govori pogosteje in naglas? »Ker je punce sram in ker se stvari po lokalih pometajo pod preprogo, zato. Le kateri klub bi si pa želel takšnega slovesa?« vprašujoče dvigne obrv T. K. iz okolice Ljubljane, ki nas je na začetku poletja opozorila na to sprevrženo obliko lova na seks, zaradi česar smo se lotili raziskovanja. Tudi sama je bila žrtev podtaknjene droge, kar jo je pahnilo v veliko stisko tudi zato, ker je niso zaščitili ne prijatelji ne osebje.
»Popila sem le pol kozarca koktajla, ko sem začela čutiti, da sem drugačna, zelo čudna. Bilo je, kot bi gledala film, v glavi popolna zmedenost, v telesu panika in strah, ker se nisem počutila varno. Moj spomin je še vedno meglen, ne vem, kaj se je dogajalo tekom noči, k sebi sem prišla na povsem drugi lokaciji. Ko sem se naslednjega dne vrnila, da bi v lokalu sestavila manjkajoče koščke sestavljanke, pa sem bila deležna izmikanja in zelo sumljivih odzivov. Kljub vztrajanju mi niso želeli pokazati posnetkov nadzorne kamere. Dodatno me je zaznamovalo, da mi ni pomagal kolega, ki dela v klubu. Lahko bi prišel do videogradiva, a ne želi tvegati izgube službe. Danes mi je žal, ker se nisem obrnila na policijo, a takrat sem bila preveč ponižana, hkrati pa prepričana, da mi ne bodo verjeli,« razloži sogovornica, ki že več mesecev trpi zaradi anksioznosti in paničnih napadov. »Najbolj me muči nezaupanje, ki se mi je zažrlo pod kožo. Najhujše je, ko te zgrabijo misli, da pretiravaš in si mogoče sam kriv, da je do tega prišlo. Pa vem, da nisem kriva in da nisem z ničimer izzvala dogodka. Bi pa rada neki odgovor. Težko je vse to predelati in živeti naprej,« z mešanico jeze, razočaranja in odkrite bolečine pove 27-letno dekle, katere identiteto zaradi varovanja podatkov hranimo v uredništvu. Zaupa nam še, da je po dogodku naletela na več kot deset podobnih zgodb deklet in žensk.
Samo kozarec piva, samo en ples
Da so luknje v spominu travmatične, razloži tudi mati dveh najstnikov, ki se je s prijateljicami odpravila na ženski večer. Razpletel se je popolnoma drugače, kot so načrtovale. »Naj najprej poudarim, da sem zadržana ženska, težko se sprostim. Morda me je prav to rešilo, prijateljice so namreč hitro opazile, da se vedem drugače kot običajno. Sama vem le to, da smo s puncami pile pivo in plesale. Razvoja dogodkov se ne spomnim, so mi pa opisali, da sem začela plesati zelo vulgarno, da sem nenehno koketirala in si dvigovala krilo. V nekem trenutku sem zapustila plesišče in jo mahnila proti stranišču. Tri prijateljice so mi čez čas sledile in me našle z dvema moškima, podpirala sta me vsak s svoje strani in me vodila proti izhodu. Obkolile so nas, me iztrgale iz njunega prijema, nato pa smo ob podpori drugih gostov zapustile lokal. Prebudila sem se pri prijateljici,« nam je zaupala svojo zgodbo 42-letna mati in dodala, da se ponoči zbuja od groze ob misli, kaj bi se ji lahko pripetilo, če njena družba ne bi tako hitro ukrepala.
Od koktajla do posilstva
23-letna Lana (njeno ime smo zaradi varovanja identitete spremenili) žal ni imela zaščite prijateljev, njena zgodba se je odvila po temnem scenariju, saj se je umaknila od družbe in se brez spremstva napotila proti toaleti. »Po samo nekaj požirkih koktajla sem se počutila, kot bi bila na smrt pijana. Ker mi je bilo slabo, sem odtavala do stranišča, in to je moj zadnji spomin na večer v lokalu. Prebudila sem se na sovoznikovem sedežu, s spodnjicami pod koleni,« z gnusom pove sogovornica, ki sta jo predramila klofuta in tresenje za ramena. Kljub omotici se je po njenem telesu plazila panika, srce ji je divjalo. »Med nogami me je neopisljivo skelelo, telo me je bolelo od beder, križa do zadnjega dela glave. Starejšega moškega, ki si je dal opravka z avtomobilskim sedež, nisem prepoznala. S surovim tonom mi je ukazal, naj se oblečem in spokam iz avta. Kljub slabosti in omotici sem napela vse sile, se skobacala ven in sesedla na tla. Predme je vrgel torbico, sedel v avto in se odpeljal,« je grozljivko opisala Lana, ki se ji niti sanjalo ni, kako se je približno tri ure po klepetu v klubu znašla v več kilometrov oddaljenem gozdu. Je spolno zlorabo prijavila? »Nisem. Počutila sem se tako neumno, osramočeno. Danes vem, da bi morala ukrepati, vem, da bi moralo biti sram njega, ne pa mene, ampak takrat sem bila preveč zmedena. Ta odvratni moški je počel z menoj bog ve kaj … Čutila sem odgovornost, krivdo, da je do tega prišlo. Kako se mi je to sploh lahko zgodilo? Kolikokrat so mi doma kot mlajši govorili, naj bom previdna in pazim na pijačo. Pa se mi je zdelo, da paničarijo in pretiravajo. Kot da se bo to ravno meni zgodilo! No, pa se mi je. Na žalost,« je sklenilo lepo mlado dekle.
Kakšne droge uporabljajo spolni plenilci?
Kot pojasnjujejo na policiji, pri spolnih zlorabah običajno podtikajo sintetične droge in pomirjevala, kot je GBL, pomirjevalo rophynol-flunitrazepam in pa zelo znano, pogosto imenovano drogo za posilstvo GHB. Na UKC Ljubljana pravijo, da se je njena zloraba v devetdesetih letih 20. stoletja razširila v nočnih klubih in na zabavah zaradi sprožitve evforičnega razpoloženja, pogosti pa so tudi primeri zlorabe GHB pri posilstvih, saj povzroča izgubo spomina. GHB je največkrat v tekoči obliki, brez barve, vonja in skoraj brez okusa. Uporabniki ga običajno kupijo v manjših stekleničkah, odmerijo pa s kapalko. Droga začne učinkovati dokaj hitro, prvi znaki omame se lahko občutijo že po desetih minutah, povsem pa izzvenijo v štirih do osmih urah. Reakcija na drogo GBH je odvisna od zaužite količine, kar je tudi razlog za raznoliko vedenje žrtev, s katerimi smo se pogovarjali. Pri nizkem odmerku je mogoče pričakovati evforijo in družabno vedenje, pri višjih odmerkih pa nastopijo omotica, zaspanost, slabost, izguba zavesti in bruhanje.
To niso prizori iz filma
Zgodbe o podtikanju drog z namenom spolne zlorabe se zdijo oddaljene, morda celo filmske, a so tukaj, med nami – in mogoče jih je preprečiti! »O tem je treba ozaveščati in svetovati predvsem mladostnikom, da se bodo znali zaščititi ali odzvati ter izogniti takšnim dogodkom. Pomembno je, da ne nasedajo provokacijam, naj nekaj poizkusijo, svojo pijačo naj imajo vedno pod nadzorom, predvsem pa naj bodo pozorni na svoje ravnanje in počutje, čudne reakcije ter spremenjeno zavest, saj lahko tako posumijo, da je nekaj narobe,« razloži Drago Menegalija, predstavnik Policije za odnose z javnostjo za področje kriminalitete, ki poudarja tudi velik pomen zaščite s strani družbe in prijateljev. Če opazite, da se oseba iz vaše družbe nenavadno vede, je ne puščajte same, še posebej pa ne z neznanci. »Čeprav so spolne zlorabe deklet pogostejše, se lahko zgodijo tako dekletom kot fantom oziroma tako ženskam kot moškim. Vsem svetujemo, da se na zabavo nikdar ne odpravljate čisto sami, temveč v družbi, ki ji zaupate. Pri uživanju alkohola bodite zmerni, da lahko v vsakem trenutku nadzorujete svoje vedenje, predvsem pa pazite na svojo pijačo in je nikdar ne puščajte brez nadzora.«
Navodila za žrtve
Kako ravnati, če sumite, da so vam podtaknili drogo za posilstvo?
Ne odlašajte s prijavo suma, treba je namreč izvesti preiskave krvi in urina. Hitro ukrepanje je ključno, saj se večina prepovedanih drog iz telesa izloči v 72 urah po zaužitju. »Če okoliščine dopuščajo, lahko žrtev shrani sumljivo pijačo oziroma snov in jo prinese s seboj na urgenco ali na policijo. Analiza vzorca lahko pomaga hitreje ugotoviti, katera snov je bila podtaknjena, hkrati pa je dokaz pri preiskavi,« povedo na policiji.
Kako ravnati, če ste doživeli posilstvo?
Najprej poskrbite za varno okolje. Poiščite osebo, ki ji lahko zaupate. Nikar se ne prhajte. Če se boste preoblekli, vsa oblačila, ki ste jih nosili med napadom, pospravite v vrečko. Shranite tudi druge morebitne dokaze. Čeprav ste prestrašeni, zberite pogum in se obrnite na policijo ali zdravstveno ustanovo. Spolni napad je treba dokumentirati, to pomeni, da se bo osebje z vami pogovorilo in naredilo zapisnik. Prav tako bo treba opraviti splošni in ginekološki pregled ter morebitne druge preiskave. Čeprav vam je neprijetno in bi najraje odšli domov, sodelujte. To, kar se vam je zgodilo, je zločin. Nihče nima pravice, da z vami spolno občuje proti vaši volji.
Za oporo, nasvete in pomoč se lahko obrnete tudi na SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja. »Pokličite nas na 080 11 55, 24 ur na dan. Spremljali vas bomo na celotni poti okrevanja po travmi zaradi preživetega spolnega nasilja,« zatrjujejo.
Še več zanimivih vsebin najdete v zadnji izdaji revije Jana.
Komentarji