Za plačilo, kakopak. "Lahko uredite tudi izpit za 18-letnika, ki je med opravljanjem uradnega izpita povzročil prometno nesrečo?" Brez problema, pravijo. Kaj pravzaprav tiči v ozadju?
Da lahko pridobite vozniško dovoljenje kar po spletu, trdijo ponudniki, ki k naročilu vabijo zlasti tiste, ki verjamejo, da se jim je pri opravljanju uradnega izpita zgodila krivica. Češ da so se vse naučili, pa jim kljub temu ni šlo, ali pa bi le po lažji in hitrejši poti radi sedli za volan. "Iščete slovensko vozniško dovoljenje kategorije A, B, C ali D za motorna kolesa, lahka vozila, tricikle, tovorna vozila? Ali pa podaljšanje vozniškega dovoljenja, zakonito in registrirano v državi? Ponujamo vam hitro, varno in ekonomično rešitev v manj kot štirih dneh z dostavo na dom. Vozniško dovoljenje je registrirano, tako da ne boste nikoli imeli težav s pregledi. Če te zanima, pošlji sporočilo. Vozniško dovoljenje je urejeno in 100-odstotno registrirano na upravni enoti in velja povsod v Evropski uniji. Kontaktirajte nas zdaj," vabijo ponudniki prek komentarjev in objav na družbenih omrežjih, in ker se sila radi oglašajo pod novičarskimi objavami medijskih hiš, smo se odzvali na ponudbo in izvedeli, kaj se odvija v ozadju.
Do vozniškega dovoljenja B-kategorije za 600 evrov
Sogovornik je bil takoj za akcijo, zdelo se je sicer, da ima nekaj težav s slovenskim jezikom, a je zatrdil, da prihaja iz Ljubljane. Njihovo poslanstvo naj bi vzklilo, ker številnim ljudem ne uspe opraviti vozniškega izpita, oni pa imajo za to na voljo legalno rešitev. Se šali? Nikakor, je zatrdil sogovornik in me skušal premamiti s trditvijo, da sodelujejo z avtošolo, ministrstvom za promet in upravno enoto. "Pri nas ni potrebno opravljanje izpita. Mi poskrbimo za vse – teoretično in praktično," je razložil in me seznanil še s finančno platjo naročila. Bog si ga vedi kakšna dovolilnica naj bi me stala 600 evrov, plačilo pa bi izvedla v dveh obrokih. "Prvo plačilo znaša 300 evrov za vašo registracijo, drugo plačilo pa takoj, ko je licenca pripravljena," je povedal stric na drugi strani in se pohvalil, da izdela res lepo in izvirno vozniško dovoljenje. Izvirno? No, ne vem, kako te gleda policist, ko mu pod nos pomoliš njihov prekrasni izdelek. Pa je to res legalno, ali bom plačala kazen, če me dobijo? "Sem vam že povedal, da je stoodstotno legalno!" je bil že malo nejevoljen ponudnik. In potem se je začelo: napletla sem zgodbo o tem, da potrebujem izpit za 18-letnega sina, ki ne le, da je padel na izpitni vožnji, ampak je ob tem zaradi nevešče vožnje celo povzročil prometno nesrečo. No, pa tudi ta naravnost absurdna zgodba zanj ni bila nikakršen zadržek. "Sporočite podatke, pa se lotimo izdelave." Vam je vseeno, me je zanimalo, če takšna oseba na cesti ubije sebe in še koga? Kaj sploh sprašujem, kajne, ko mi je postajalo jasno, da si brezvestnež na drugi strani najbrž niti slučajno ne da opraviti z izdelavo izkaznice, temveč le v žep pospravi hitro zasluženih 600 evrov. No, vsaj ruska ruleta v prometu nam je v tem primeru prihranjena.
Gre za spletno prevaro
Na Javni agenciji RS za varnost prometa so z omenjenimi spletnimi ponudbami seznanjeni. Poudarjajo, da gre za lažne obljube, saj pridobitev legalnega dovoljenja brez opravljanja vozniškega izpita seveda ni mogoča. "Takšne trditve so lažne in nezakonite. Poudarjamo, da je pridobitev vozniškega dovoljenja povezana z zakonsko predpisanimi postopki, ki vključujejo uspešno opravljen vozniški izpit, ta pa se lahko opravi pri Javni agenciji RS za varnost prometa. Gre za prekršek, ki ga je treba prijaviti policiji."
Prevarantski prodajalci v Sloveniji prav dobro služijo, saj so se že mnogi ujeli na njihovo ponudbo in jim nakazali znesek v upanju, da bodo po lažji poti prišli do vozniškega dovoljenja. Je pa zanimivo, da številni navkljub lastnemu nelegalnemu početju nato poiščejo pomoč prav na policiji; kot so nam pojasnili, so prejeli večje število prijav oškodovancev.
Pa v teh primerih sploh pride do ogrožanja varnosti na cestah? Na policiji so seveda že začeli obravnavo in ugotovili, da v teh primerih ne gre za ponarejanje, temveč za tako imenovane spletne goljufije, saj po nakazilu denarnih sredstev naročniki izgubijo stik z osebo, ki jim je vozniško dovoljenje obljubljala. "Na policiji smo v povezavi s 'spletno prodajo vozniških dovoljenj' v preteklosti že prejeli večje število prijav, oškodovanih je bilo kar nekaj slovenskih državljanov," pojasnjujejo in poudarjajo, da se trend spletnih goljufij nadaljuje tudi v tem letu.
Kdo si polni žepe? Goljufi svoje storitve promovirajo prek komentarjev in oglasov na družbenih omrežjih, kjer pogosto uporabljajo fotografije slovenskih vozniških dovoljenj, ki so jih pridobili s spleta in dodatno predelali. Po izvedenem plačilu prekinejo komunikacijo ali pa zahtevajo še dodatna sredstva, ker naj bi nastali nepredvideni stroški. »Denar se nakazuje na bančne račune denarnih mul, ki ga takoj dvignejo z računa. Gre za večinoma t. i. predplačniške račune, ki jih je mogoče odpreti samo z osebno izkaznico in jih odpirajo storilci s ponarejenimi dokumenti ali dokumenti oseb, katerih identiteto so zlorabili,« razložijo in potrdijo sum, da nimam opravka s slovenskim državljanom, saj so računi njihovih družbenih omrežij večinoma oblikovani na območju osrednje Afrike, kjer je komunikacija z varnostnimi organi zelo omejena, kar prav tako otežuje preiskavo.
Na cestah osebe z nelegalno pridobljenimi vozniškimi dovoljenji?
V primeru našega poizvedovanja goljufi resda ne povzročajo škode na cestah, a to ne pomeni, da trgovanja s ponarejenimi vozniškimi dovoljenji ni. "Policija je v preteklih letih obravnavala tudi primere, ko so osumljenci z zlorabami uradnega položaja ali korupcijskimi kaznivimi dejanji pridobivali potrdila o opravljenem vozniškem izpitu. Za tovrstna kazniva dejanja je sicer zagrožena kazen zapora od enega do osmih let," pove Drago Menegalija, predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete, in poudari, da je uporaba ponarejenih vozniških dovoljenj, še bolj pa nudenje možnosti za njihovo pridobitev, skrajno zavržno dejanje. "Najslabše je k temu vzpodbujati mlade, ki nimajo nobenih vozniških izkušenj, po možnosti pa podlago za nakup zmogljivih motornih vozil. V zadnjem obdobju beležimo porast prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, ki so jih povzročili mladi vozniki, ki sicer imajo vozniško dovoljenje, a so neizkušeni. Zato je treba takšna dejanja preprečevati na vsakem koraku," je odločen Menegalija, ki prizna, da se policisti na vseh področjih policijskega dela srečujejo s ponarejenimi dokumenti, tudi vozniškimi dovoljenji. To je tudi razlog, da so zanje izdelali poseben program za prepoznavo ponarejenih dokumentov.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana
Komentarji