S 1. januarjem 2025 bo, skladno s pravilnikom, prepovedovano vgrajevati električne bojlerje in še nekatere druge grelne naprave, recimo IR-panele, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv. Ne gre le za novogradnje, pač pa velja tudi za primere energetske prenove stavbe ali pa vzdrževanje. Povedano po domače, bi bojlerji, kot jih poznamo, v bistvu morali v večini izginiti iz uporabe. Ni čudno, da je javnost, ko je uvidela, kaj se obeta, skočila na noge, to velja tudi za politiko in že se pojavljajo pobude, da bi pravilnik oziroma določilo(a) spremenili ali razveljavili.

In kdo se je pravzaprav podpisal pod pravilnik? Nov Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil objavljen v Uradnem listu št. 70/22 20. maja 2022, z začetkom veljavnosti 5. junija 2022. To je bil ravno čas, ko je na premierski stolček sedel Robert Golob. Parlamentarne volitve so bile 24. aprila 2022, Golob je premier postal 25. maja 2022. To pomeni pet dni po izidu Uradnega lista, kar takoj da vedeti, da pravilnika ni sprejela njegova vlada. Pod njim je podpisan takratni minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, torej gre za čas vlade Janeza Janše.

Ministrstvo napovedalo spremembo določil

Kot je v današnjem sporočilu za javnost naznanil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, ministrstvo preučuje možnosti za spremembe in dopolnitve pravilnika. Poudaril je, da je treba nacionalne cilje glede rabe energije doseči na bolj življenjski način. Na ministrstvu so zapisali, da pravilnik po eni strani zmanjšuje rabo primarne energije za delovanje stavbe (ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, ogrevanje sanitarne vode), po drugi strani pa spodbuja rabo energije iz obnovljivih virov za ta namen. "Nekatere rešitve, ki jih je pripravila prejšnja vlada, niso življenjske in v sedanjem času niso izvedljive," so poudarili.

"Doseči je potrebno ravnovesje med cilji energetske učinkovitosti in realnimi zmožnostmi družbe in uporabnikov. Vzpodbujanje trajnostnih rešitev učinkovite rabe energije v stavbah je nujnost, vendar mora biti izvedljiva na način, da bo prehod za ljudi in gospodarstvo razumen ter pravičen," so še zapisali.