Odrejen jim je bil 48-urni pripor. Miroslav in Marko Mišković sta bila v minulih dneh večkrat zaslišana na policiji in na ministrstvu za pravosodje, policija pa je minuli konec tedna Marku tudi preprečila pobeg iz države. 31-letnik je skušal z zasebnim letalom vzleteti z beograjskega letališča proti Londonu, a so ga ustavili policisti in mu odvzeli potni list.

Med danes aretiranimi je tudi Milo Đurašković, ki je med drugim lastnik skupine Nibens in cestnega podjetja PZP Niš, ter več visokih uslužbencev PZP Niš, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Skupina Nibens je nastala s privatizacijo nekaj podjetij, srbski mediji pa že leta ugibajo, da je za vsem skupaj stal Miroslav Mišković. Njegov sin Marko naj bi po neuradnih informacijah policiji in državnemu pravobranilstvu govoril o transakcijah in prelivanju denarja med Delta holdingom in Nibens skupino.

Kot vsebino kazenske ovadbe proti omenjeni trojici povzema srbska tiskovna agencija Tanjug, so ti v letih 2005-2010 kot solastniki v privatiziranem podjetju PZP Niš ter preko njega tudi kot solastniki cestnih podjetij Beograd, Kragujevac, Vranje in drugih iz teh podjetij nezakonito pridobili denar in premoženje v vrednosti več kot 30 milijonov evrov.

Mišković je v središče pozornosti medijev in javnosti prišel nedavno, ko je podpredsednik srbske vlade Aleksander Vučić ob najavi ene v vrsti akcij proti korupciji sporočil, da so začeli uvodne preiskave o poslovanju lastnika podjetja Delta holding.

Mišković je svoj poslovni imperij zgradil v 90. letih prejšnjega stoletja po zaslugi privilegij, ki jih je imel na račun povezav z režimom pokojnega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, saj je bil vidni član Jugoslovanske levice (JUL), ki jo je vodila nekdanja Miloševićeva žena Mira Marković. Mišković je bil namreč v časih embarga in tudi kasneje ekskluzivni uvoznik za različno potrošno blago, kar mu je prineslo ogromno bogstvo. Mišković naj bi imel v zadnjih letih tudi vidno vlogo pri srbski dnevni politiki, saj so ga nekateri časniki povezovali s stranko nekdanjega srbskega predsednika Borisa Tadića.

Miškovićevo premoženje so leta 2007 ocenjevali na dve milijardi dolarjev, a se je kasneje zaradi krize na nepremičninskem trgu skrčilo. Predlani je Mišković belgijski družbi Delhaize prodal trgovski del Delte, za kar je dobil 930 milijonov evrov, pred tem pa je za več sto milijonov evrov prodal tudi zavarovalnico Delta Generaliju.