Tal Afar je po navedbah vladnih predstavnikov v pretežni meri v rokah skrajnežev, provladne sile pa nadzorujejo določene dele te šiitske enklave v večinsko sunitski provinci. V spopadih je umrlo 50 civilistov, poleg njih pa še več deset upornikov in predstavnikov varnostnih sil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Z območja obenem prihajajo tudi poročila o okrepitvah za vladne sile, iraške zračne sile pa naj bi tam izvajale napade, poroča britanski BBC.
Siloviti spopadi divjajo tudi vse bliže Bagdadu. Ponoči so sunitski skrajneži napadli Bakubo in po navedbah vojaških in policijskih virov so zavzeli več delov na zahodu mesta, vključno z glavno policijsko postajo, in zasegli orožje, nakar so nadzor na mestom v celoti vnovič prevzele vladne sile in z njimi povezane šiitske milice.
V napadu na policijsko postajo je bilo sicer ubitih najmanj 44 zapornikov. Poročila glede odgovornosti za žrtve se razlikujejo - predstavnik premiera Nurija al Malikija trdi, da so jih med napadom ubili skrajneži, nekaj drugih predstavnikov oblasti pa, da so padli pod streli varnostnih sil, ko so poskušali pobegniti.
Skrajna sunitska skupina Isil po uspešnem osvajalskem pohodu na severu države minuli teden, ko je njenim borcem med drugim uspelo zavzeti večmilijonski Mosul v provinci Ninive, tako nadaljuje ofenzivo v smeri Bagdada. Današnji napad na Bakubo je potekal najbliže iraški prestolnici od začetka bliskovite ofenzive.
Proti skrajnežem se sicer trenutno borijo tako iraške kot kurdske sile, boju proti njim pa se prostovoljno pridružuje tudi vse več šiitov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je danes posvaril, da bi se lahko iraška kriza razširila prek meja države. "Obstaja resno tveganje za nadaljnje sektaško nasilje velikih razsežnosti znotraj Iraka in izven njegovih meja," je v Ženevi novinarjem dejal Ban.
Po poročilih, da so skrajneži doslej ubili že več deset zajetih iraških vojakov, žrtve pa so tudi med civilisti, je Ban danes ostro obsodil "vse te teroristične napade", pri katerih da gre za nesprejemljive kršitve človekovih pravic. O morebitnem mednarodnem posredovanju ni želel ugibati, ve pa, da "številne države razmišljajo o možnostih za pomoč iraški vladi".