Skupine razjarjenih in na nasilje pripravljenih mladeničev so v petek po odločitvi tožilke hodile po mestu z nasmejanimi obrazi, ulične tolpe so sklepale premirja, ljudje so predvajali posnetke novinarske konference, vsi skupaj pa so bili prijetno presenečeni nad neverjetnim dogodkom, ki je odstranil zažigalno vrvico s soda smodnika in izredne razmere se lahko končajo.

Nekateri meščani sicer opozarjajo, da zgodbe še ni konec in da policisti še niso obsojeni. Drugi pravijo, da je sramota, da se morajo veseliti, če sistem deluje, tako kot bi moral. Večina pa je realistov in vložitev obtožnice proti policistom, ki so povzročili smrt neoboroženega, nedolžnega temnopoltega osumljenca, razumejo kot izjemen dogodek.

35-letna tožilka se je že znašla pod udarom policijskega sindikata, konservativni komentatorji in mediji pa intenzivno iščejo morebitne umazane podrobnosti iz njenega življenja, saj gre po njihovem mnenju za škandal brez primere. Vrstijo se že tudi rasistična namigovanja, da se je to zgodilo, ker sta tožilka in županja Stephanie Rawlings Blake temnopolti.

Rasisti imajo na žalost verjetno prav, saj je težko verjeti, da bi se to zgodilo pod belim republikanskim tožilcem. Temnopolti zvezni kongresnik iz Marylanda Elijah Cummings je prav tako presenečen dejal, da je tožilka, ki izhaja iz policijske družine, poslala sporočilo, da je pomembno vsako življenje. "Kolesje pravosodja naj se zdaj zavrti," je dejal demokrat.

25-letni Freddie Gray je bil zadnji v vrsti žrtev policijskega nasilja. Umrl je teden dni po aretaciji 12. aprila zaradi zlomljene hrbtenice. Poškodbo je utrpel med aretacijo, za katero po trditvah tožilke ni bilo nobenega utemeljenega razloga. Po njegovem pogrebu so v ponedeljek v Baltimoru izbruhnili hudi nemiri, saj so temnopolti prebivalci Baltimora tudi tokrat pričakovali, da se bodo policisti nekaznovano izvlekli.

Po obtožnici razloga za proteste in nemire več ni. Vsaj dokler porota na sodnem procesu policistov morda ne bo oprala krivde. Potem bo jasno, da se Američani niso ničesar naučili in skoraj zagotovo se bo ponovil primer Rodneyja Kinga iz leta 1992, ko je porota oprostila policiste, ki so ga pretepli, nato pa so izbruhnili eni najhujših rasnih nemirov v zgodovini ZDA.