Borisov je v pismu predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku zagrozil z blokado dogovora med Evropsko unijo in Turčijo glede beguncev na vrhu EU prihodnji teden, če ne bo enakopravne obravnave vseh držav na zunanjih mejah unije.
Avstrija je očitno enakega mnenja. "To, kar velja za Grčijo, mora veljati tudi za Bolgarijo," je dejal Doskozil. Mikl-Leitnerjeva mu je prikimala in napovedala, da bo v ponedeljek poslala Evropski komisiji pismo z vsemi pomisleki in pogojevanji glede dogovora s Turčijo.
Prav tako je napovedala, da bosta Avstrija in Bolgarija kmalu sklicali sestanek policij, na katerega bosta poleg balkanskih držav povabili še Grčijo, Nemčijo in države višegrajske skupine. Tam naj bi dorekli, kaj je treba storiti za zavarovanje meja in boj proti kriminalnim združbam, ki tihotapijo begunce. Avstrija naj bi Bolgariji pomagala tako z osebjem pri mejnih kontrolah kot tehnično opremo.
Voditelji EU in Turčije so načelno dogovorjeni, da bo Turčija sprejela nazaj vse nove migrante brez potrebe po mednarodni zaščiti, ki so prišli na grške otoke z njenega ozemlja, ter vse nezakonite migrante, ki jih prestrežejo v turških vodah. V zameno za pomoč pri zajezitvi migracij naj bi dobila dodatna sredstva poleg obljubljenih treh milijard evrov, prav tako pa se bo pospešil proces turškega približevanja EU.
Odkar je balkanska begunska pot iz Grčije proti Zahodni Evropi zaprta, se vse bolj postavljajo vprašanja o odprtju morebitne alternativne poti preko Bolgarije, Albanije ali Italije. "Ukrepati moramo že zdaj," je poudaril Doskozil.
"Na meji bomo sprejeli vse ukrepe, ki so potrebni za preprečitev poskusov nezakonitega ali organiziranega vstopa migrantov," je dejal Borisov. Bolgarija, ki meji na Turčijo tako po kopnem kot na morju, si bo po njegovih besedah prizadevala, da se "strogo uveljavlja" vsa pravila EU in schengna, ob tem pa upa na podporo unije kot ostale države na zunanji meji EU.
Komentarji