Eden od sirskih beguncev je za grški radio dejal, da so slišali, da bodo mejo danes odprli. Nekateri migranti naj bi v rokah držali kose belih oblačil, s čimer želijo pokazati, da prihajajo v miru.
Po navedbah očividcev so se med migranti in begunci v taboru v soboto razširile govorice, da namerava Nemčija sprejeti več tisoč beguncev iz Idomenija. Policija jih je nato prek zvočnikov obvestila, da govorice ne držijo.
Bodo Nemci sprejeli begunce?
Nemški politik Bodo Ramelow je konec tedna za Der Spiegel sicer dejal, da je zvezna dežela Turingija pripravljena sprejeti do 2000 beguncev iz Idomenija, ni pa jasno, ali je njegova izjava vplivala na nastanek govoric.
V Idomeniju in drugod po Grčiji je ostalo ujetih več kot 50.000 migrantov in beguncev, potem ko je Makedonija v začetku meseca zaprla meje za vse, ki nimajo veljavnega potnega lista ali vizuma. Po navedbah agencije za koordinacijo migracijske politike je v begunskem taboru v Idomeniju, predvidenim za namestitev 2000 ljudi, še vedno 11.500 migrantov in beguncev.
Humanitarne organizacije sicer že nekaj časa opozarjajo na humanitarno katastrofo, ki je zaradi slabih bivalnih razmer nastala v taboru.
Danes dopoldne so grške oblasti na otoku Kos aretirale šest domnevnih tihotapcev ljudi. Varnostne sile so zasegle tudi ponarejene dokumente in naprave za njihovo ponarejanje.
V petek je osem avtobusov iz Idomenija v bližnje begunske tabore prepeljalo okoli 400 beguncev. Več kot deset avtobusov pa je tiste prebežnike, ki so pristali na to, da zapustijo obmejno območje, čakalo v soboto. Med tistimi, ki so jih prepričali, da so med prvimi vstopili na avtobuse, so bili večinoma starši z otroki, ki ne morejo več prenašati težkih razmer. V ponedeljek naj bi po navedbah agencije za koordinacijo migracijske politike evakuacijo iz Idomenija okrepili.
Komentarji