Cene nafte so se danes v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Pomisleke zoper prepoved uvoza ruske nafte je medtem slišati iz Nemčije, ki iz te države uvozi približno 55 odstotkov plina ter 42 odstotkov nafte in premoga. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je takšno potezo označila za nesmiselno, saj je ni mogoče ohraniti na dolgi rok.

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je v pismu demokratom, ki je bilo objavljeno v nedeljo zvečer, sporočila, da preučujejo predlog zakona o prepovedi uvoza ruske nafte in plina v ZDA, poroča STA.. Poleg tega bi tudi preklicali normalne trgovinske odnose z Rusijo in Belorusijo ter začeli proces onemogočenja dostopa Rusije do Svetovne trgovinske organizacije.

Delež ruske nafte v "ameriškem rezervoarju" znaša okoli 10 odstotkov, zato že poteka iskanje nadomestnega vira.

V Washingtonu seveda ne sedijo križem rok. BBC poroča, da 79-letnega predsednika Joe Bidna že pošiljajo v Saudovo Arabijo, tradicionalno zaveznico ZDA, ne glede na kršenje človekovih pravic in drugih demokratičnih standardov. Dinastijo Saudov naj bi prepričal, da pospešijo in povečajo količino načrpane nafte.

Druga misija, o kateri uradni Washington nič ne ve, naj bi odpotovala v Venezuelo, zoper katero so ZDA uvedle vrsto sankcij, ki naj bi pomagale strmoglaviti vladavino Nicolasa Madura. Ko pa je v igri strateški energent, je dovoljena »ideološka amnezija«, zato se naj bi ameriški uradniki z venezuelskimi kolegi že dogovarjali za omilitev sankcij, ki bi olajšale pot do trgovine s "črnim zlatom".


Predstavniški dom kongresa bo vlado predsednika Josepha Bidna pooblastil za povišanje carin na ruski uvoz, kmalu pa bodo potrdili deset milijard dolarjev za humanitarno, vojaško in gospodarsko pomoč Ukrajini, ki se je znašla pod ruskim napadom.