Po poročanju ruske tiskovne agencije Tass je namestnik ruskega obrambnega ministra Aleksander Fomin danes izjavil, da bo Rusija "radikalno zmanjšala" vojaško aktivnost v Kijevu in Černigovu. Tudi zato, da bi bila prihodnja pogajanja, ki bi lahko prinesla mirovni sporazum, uspešnejša.
Na ukrajinski strani so medtem povedali, da je možno tudi srečanje obeh predsednikov, Vladimirja Putina in Volodimirja Zelenskega. Izpostavili so, da so pripravljeni sprejeti status nevtralne države. To pomeni, da se ne bi pridružili zvezi Nato, v zameno pa zahtevajo garancijo, da jih Rusi ne bi več nikoli napadli.
Ni skrivnost, da se je ruski vojaški stroj ustavil pred ukrajinsko prestolnico. Britansko obrambno ministrstvo je danes poročalo, da so ukrajinske sile na več položajih Ruse uspešno potisnile nazaj. Britanci so vseeno ocenili, da Rusija zaradi zračnih napadov ostaja velika nevarnost za Kijev.
Britanski BBC poroča, da Rusi še naprej obstreljujejo Černigov. Od začetka vojne naj bi tam umrlo 400 civilistov, je ocenil tamkajšnji župan.
Trije koridorji
Ukrajina je pred tem sporočila, da je ponovno odprla humanitarne koridorje za evakuacijo civilistov z območij spopadov. Do odprtja koridorjev prihaja dan po premoru zaradi domnevnih poročil o možnih ruskih napadih. Prvi koridor bo potekal od obleganega mesta Mariupolj do Zaporožja z osebnimi avtomobili, pridružili pa se jim bodo tudi prebivalci Mariupolja, ki so se uspeli umakniti v Berdjansk, je pojasnila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Drugi koridor bo potekal od Melitopola, ki so ga zasedle ruske sile, do Zaporožja. Tretji bo vodil iz Energodara, kjer stoji jedrska elektrarna Zaporožje, ki so jo zavzele ruske sile, do mesta Zaporožje, je še navedla.
Ljudje pa ne bežijo samo iz obleganih mest in vasi, ampak še naprej tudi zapuščajo državo. Po podatkih Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) je Ukrajino, kjer je pred invazijo živelo okoli 44 milijonov ljudi, zapustilo več kot 3,9 milijona ljudi. Od tega se jih je 2,3 milijona zateklo v sosednjo Poljsko.
Podatki, ki jih je danes objavil UNHCR, kažejo, da je pred spopadi iz Ukrajine pobegnilo 3.901.713 ljudi. V primerjavi s ponedeljkom se je število povišalo za 38.916. Rdeči križ pri tem navaja, da so begunci psihično in fizično izčrpani in se počutijo "brezupno", še navaja AFP.
Medtem ko val beguncev ne pojenja, pa se mnogi Ukrajinci vračajo v domovino. Po podatkih ukrajinske mejne policije se je od začetka ruske invazije pred štirimi tedni in pol iz tujine vrnilo okoli 510.000 ljudi. Samo v zadnjem tednu jih je prišlo 110.000, je v ponedeljek za nemški dnevnik Die Welt povedal tiskovni predstavnik mejne policije Andrij Demčenko. Povečini gre za moške, večina pa jih prihaja s Poljske.
Po podatkih poljske mejne policije se je v Ukrajino od začetka invazije 24. februarja vrnilo okoli 352.000 Ukrajincev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Komentarji