Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sporoča, da plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij Evropske unije proti Rusiji. Odločitev je bila sprejeta po ruski prekinitvi dobave plina Poljski in Bolgariji.
"Naše smernice so zelo jasne. Plačevanje v rubljih, če to ni predvideno v pogodbi, predstavlja kršenje naših sankcij," je bila jasna von der Leynova, ki je pojasnil, da je okoli 97 odstotkov pogodb o dobavi ruskega plina v evrih ali dolarjih. Rusko zahtevo za plačevanje v rubljih je označila za enostransko potezo, ki je v nasprotju s pogodbami. Podjetja, ki imajo pogodbe v evrih oziroma dolarjih, po njenih besedah ne smejo pristati na ruske zahteve. "To bi predstavljalo kršitev sankcij in s tem veliko tveganje za podjetja," je poudarila.
"Gazpromova ustavitev dobav plina je nova provokacija s strani Kremlja. A ni presenečenje, da Kremelj uporablja fosilna goriva, da bi nas izsiljeval. Evropska komisija se je na to pripravljala v sodelovanju z državami članicami in mednarodnimi partnerji. Naš odgovor bo takojšen, enoten in usklajen," je poudarila.
Edina država v EU, ki je uradno napovedala, da bo plačevala ruski plin v rubljih, je Madžarska, ki pod Viktorjem Orbanom tudi po ruski invaziji na Ukrajini, goji kolikor toliko dobre odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Po pisanju Bloomberga naj bi podobno storila še nekatera druga podjetja iz drugih evropskih držav.
Konec marca je Putin od držav EU zahteval, da v prihodnje ruski plin plačujejo v rubljih. Kupcem ruskega plina so nato v Moskvi svetovali, da odprejo račun pri ruski banki Gazprombank in nanj položijo denar v dolarjih in evrih tako kot doslej, Gazprombank pa bo ta denar nato pretvorila v rublje in ga nakazala energetskemu podjetju Gazprom.
Nemci se ne bojijo
Preostale države EU, vključno z Nemčijo in Avstrijo ter Slovenijo, še vedno plačujejo plin v evrih. V te države tudi danes teče plin nemoteno. Nemški minister za finance Christian Lindner je dejal, da ni nobenih znakov, da bi Rusije prenehala dobavljati plin Nemčiji.
Komentarji