Med ZDA in Rusijo se po včerajšnjem incidentu v zračnem prostoru nad Črnim morjem nadaljujejo besedni dvoboji in obtožbe. Kot smo že poročali, je včeraj zvečer po navedbah ameriških oblasti rusko lovsko letalo Su-27 trčilo v ameriški brezpilotni letalnik MQ-9 Reaper, ki je nato padel v morje. Rusi sicer dogodek še vedno zanikajo, po njihovih navedbah je do strmoglavljenja letalnika prišlo, ker je ta izvajal »ostre manevre,« do trčenja pa da ni prišlo. Poudarili so sicer, da je incident še en dokaz več, da ZDA v vojni v Ukrajini sodelujejo »neposredno.« Ameriške oblasti na drugi strani trdijo, da je ruski lovec trčil v propeler letalnika, zaradi česar slednji ni mogel več leteti. Celotno dogajanje na nebu naj bi sicer trajalo približno 30 do 40 minut, pri čemer naj bi ruski lovec pred trčenjem na letalnik večkrat odvrgel gorivo. Na vprašanje, ali je šlo zgolj za rusko »nagajanje« in nato nesrečo, ali pa za namerno dejanje, zaenkrat še ni dokončnega odgovora. Američani so včeraj dejanje označili za »nevarno« in »neprofesionalno.«

Rusi ga bodo poskušali »rešiti«

Zdaj se poraja vprašanje, kakšna bo usoda dragocenega brezpilotnega letalnika, ki predstavlja visoko tehnološko napravo, do katere bi se z namenom proučevanja z veseljem dokopali Rusi. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby je danes sicer pojasnil, da je letalnik morda izgubljen za vedno, a da so ameriške oblasti izvedle nekatere previdnostne ukrepe, s katerimi so zagotovili, da Rusi, v kolikor bi jim ga uspelo izvleči iz morja, iz njega ne bi uspeli pridobiti uporabnih obveščevalnih podatkov.

Nikolaj Patrušev
Profimedia
Nikolaj Patrušev je eden tistih manj vidnih veljakov v Kremlju, ki razpolagajo z dejansko močjo in vplivom na Vladimirja Putina.

V Moskvi so danes potrdili, da bodo letalnik poskušali rešiti iz morja. »Ne vem, če nam bo to uspelo ali ne, a to je treba storiti. Zagotovo bomo poskušali. Upam, da bomo uspešni,« je dejal vodja ruskega sveta za nacionalno varnost Nikolaj Patrušev, sicer eden tistih gorečih nasprotnikov ZDA in Zahoda, ki imajo v Kremlju dejansko moč in tudi znaten vpliv na ruskega predsednika Vladimirja Putina. »Kar zadeva brezpilotni letalnik, Američani nenehno vztrajajo, da ne sodelujejo v vojaških operacijah. To je zadnja potrditev, da v teh dejavnostih, v vojni, sodelujejo neposredno.«

Obrambni minister ZDA Lloyd Austin je medtem že poudaril, da bodo ameriški zrakoplovi še naprej delovali na območjih, kjer jim to dovoljuje mednarodno pravo. »Dolžnost Rusije je, da s svojimi letali upravlja varno in profesionalno.« Ruski veleposlanik v Washingtonu Anatolij Antonov, ki so ga v ZDA zaradi incidenta poklicali na zagovor, je na drugi strani dejal, da v Moskvi incident vidijo kot »provokacijo.« Dodal je, da je »nesprejemljivo delovanje ameriške vojske v bližini naših meja razlog za zaskrbljenost.«